Państwowy bank wyciąga miliony euro z niemieckich kieszeni. To oferta, na którą Polacy nawet nie spojrzą

Siedziba Banku Ochrony Środowiska
Siedziba Banku Ochrony Środowiska Wikipedia.org / Fermina - Praca własna
Bank Ochrony Środowiska sięga do kieszeni zamożnych Niemców. W trzy miesiące zebrał 28 mln euro (ok. 120 mln zł) depozytów, oferując niemieckim klientom o niebo lepsze warunki, niż lokalna konkurencja. BOŚ musi szybko zebrać pieniądze, bo w zeszłym roku stracił ponad 60 mln zł.


Strata banku wynika głównie z dużych (prawie 100 mln zł) odpisów w sektorze farm wiatrowych. BOŚ potrzebuje dużych ilości gotówki, by bezpiecznie prowadzić swoje akcje kredytowe. Sięga więc do kieszeni Niemców.

W kwartał zebrał już 28 mln euro, przy średniej wartości depozytu wynoszącej 20 tysięcy euro. Zamierza zwiększyć ten wynik a na dodatek sprzedawać swoje lokaty również w Austrii, Francji i Hiszpanii.

Skąd taka popularność depozytów BOŚ Banku w Niemczech? To zasługa wysokiego jak na niemieckie realia oprocentowania. Wynosi ono odpowiednio 1,05 proc. rocznie dla lokaty rocznej, 1,5 proc. dla dwuletniej i 1,6 proc. dla trzyletniej. Takie samo oprocentowanie BOŚ oferuje polskim klientom, mowa oczywiście o lokatach w euro. Takie oprocentowanie w Polsce jest mało atrakcyjne, jednak na niemieckim rynku uchodzi za bardzo dobrą ofertę.

Stopy procentowe w Europejskim Banku Centralnym oscylują w okolicach zera, w NBP wynoszą od 0,5 do 2,5 proc.

Największym udziałowcem (ponad 50 proc.) BOŚ jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jedną dziesiątą akcji ma Bank Gospodarstwa Krajowego a 7 proc. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.