Polska firma rzuca w Afryce wyzwanie potężnym chińskim koncernom. Właśnie buduje montownię w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Fabryka firmy Wielton w Wieluniu
Fabryka firmy Wielton w Wieluniu Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Wielton, największy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie producentów naczep, za 1,5 mln euro zbuduje własną montownię w Abidżanie. Na Czarnym Lądzie chce sprzedawać 1500 pojazdów rocznie. Konkurować będzie głównie z Chińczykami.


Montownia Wieltonu powstanie w Abidżanie, najważniejszym ośrodku gospodarczym Wybrzeża Kości Słoniowej. Producent naczep to już kolejna, po Ursusie, polska firma, która aktywnie wchodzi na afrykańskie rynki. Swoje produkty na tym kontynencie sprzedaje już od dwóch lat.

Na montownię wyda stosunkowo niedużą sumę – 1,5 mln euro. Naczepy będą składane z części, które dotrą do niej z Polski. Największymi konkurentami Wieltonu będą chińskie firmy, które bardzo aktywnie i czasem agresywnie walczą o afrykańskie rynki oraz złoża ropy czy minerałów na tym kontynencie. Prezes Wieltonu, Mariusz Golec nie obawia się jednak azjatyckiej konkurencji.

Wielton bardzo umocnił swoją pozycję na rynku francuskim. Działa tam za miejscowej spółki Fruehauf SAS. Ma 65 proc. jej akcji, ale w 2018 roku planuje kupić pozostałe 35. To wiodący producent naczep we Francji. Jest to ważne z punktu widzenia afrykańskiej ofensywy, bo francuskie firmy i władze mają bardzo silne kontakty z Wybrzeżem Kości Słoniowej.


Prezes Golec twierdzi, że władze WKS są zadowolone z inwestycji i wspierają ją, widząc duże zapotrzebowanie na naczepy w całej Afryce.

Źródło: Money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.