Apka z Opola podbija świat. Zachwyciła się nią nawet prezes YouTube’a

Adrian Kajda, twórca Fuelio
Adrian Kajda, twórca Fuelio Fot. Uniwersytet Opolski
Adrian Kajda pewnego dnia zaczął notować kiedy i ile tankuje oraz jak dużo go to kosztuje. Potem stworzył aplikację Fuelio, która robi to za niego. Takiego sukcesu się nie spodziewał – ściągnęło ją już ponad milion osób z całego globu.


Aplikacja Fuelio jest do bólu prosta i skuteczna. Podjeżdżasz na stację, tankujesz, w telefon wpisujesz stan licznika, ile zatankowałeś i za ile. Fuelio przechowuje te dane i wyciąga z nich statystyki. Dzięki temu wiadomo ile dokładnie wydaje się na paliwo, kiedy auto zaczyna więcej palić (co może być objawem awarii albo zbyt ciężkiej nogi).

Statystyki można śledzić w telefonie lub na komputerze, bo jednym kliknięciem można je wyeksportować do Google Drive lub na Dropboksa.

Ale prawdziwym hitem jest wbudowana w apkę mapa stacji benzynowych wraz z cenami paliwa. Dzięki temu wiadomo, gdzie można zatankować najtaniej w mieście, bo po co przepłacać, skoro za rogiem jest tańsza stacja. W trasie wiadomo ile kilometrów zostało nam do najbliższej stacji.

Do apki można też wpisywać wszelkie koszty dodatkowe związane z eksploatacją auta – ubezpieczenia, naprawy, przeglądy, myjnie etc.

Fuelio zachwyciła się nawet prezes YouTube’a, Susan Wójcicki. Podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie podkreśliła, że aplikacja zbudowana w ramach hobby stała się światowym hitem. Na koncie ma już ponad milion pobrań, Adrian Kajda spodziewa się, że w maju 2017 roku ich liczba się podwoi.


Aplikację ściągają kierowcy z USA, całej Europy a także Brazylii, Indonezji czy Indii. Ostatnio przybyło wielu użytkowników z Meksyku. Tamtejszy rząd uwolnił ceny paliw i kierowcy bardziej uważają na koszty. Od niedawna jest też dostępna wersja arabska.

Źródło: NTO.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.