Stora Enso to jeden z największych na świecie producentów papieru, kartonu i opakowań. Firma już w połowie zeszłego roku poinformowała o planach gigantycznej inwestycji w zakłady w Ostrołęce. Za 350 – 400 mln euro (ok. 1,5 mld zł) miały w nich powstać nowe linie produkcyjne. Stora Enso właśnie wycofała się z tej inwestycji.
Nowe linie miały zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu o pół miliona ton papieru rocznie. Do tej pory wytwarza on 700 – 800 tys. ton produktów. Przyczyny wycofania się Stora Enso z inwestycji nie są do końca jasne, koncern lakonicznie tłumaczy je niesprzyjającą sytuacją rynkową i geopolityczną.
Ważną częścią planów firmy było wybudowanie nowej instalacji do zmniejszenia tzw. uciążliwości zapachowych. Na razie nie wiadomo, czy Stora Enso wycofa się również z tego. Na razie nad miastem dość często unoszą się przykre zapachy z fabryki. Stora Enso wydała na studium wykonalności ok. 4 mln euro.
Szwedzko-fiński koncern jest jednym z największych na świecie producentów papieru i opakowań. Powstał z połączenia bodaj najstarszej na świecie firmy o formie spółki z o.o., założonej w 1288 roku szwedzkiej Story z powstałym w XIX wieku fińskim przedsiębiorstwem Enso. Fuzja nastąpiła w 1998 roku.
W Polsce firma jest znana m.in. z produkowania "puszek" dla Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Na osttani finał dostarczyła ich ok. 160 tysięcy.
W styczniu 2017 r. Stora Enso zapowiedziała, że prawdopodobnie nie zrealizuje również planu budowy zakładu w Chinach za 700-800 mln euro.