W biznesie też warto się dzielić. Polacy stworzyli platformę, która wyrasta z tego przekonania

Marcin Dyszyński i Robert Chmielewski stworzyli platformę ShareSpace, która buduje pomost między centrami coworkingowymi a mikrofirmami i start-upami
Marcin Dyszyński i Robert Chmielewski stworzyli platformę ShareSpace, która buduje pomost między centrami coworkingowymi a mikrofirmami i start-upami Materiały prasowe
Dzielić się czymś w biznesie? Kiedyś było to nie do pomyślenia. Firma uchodziła za uosobienie własności prywatnej w najczystszej postaci. Własne biuro i sprzęt, własne zyski, ale i straty. Wolność i odpowiedzialność w jednym. Nieprzypadkowo mówiło się o tej działalności jako o pracy wyłącznie na własny rachunek. Dzisiaj taki model funkcjonowania biznesu odchodzi jednak powoli do lamusa.

Rzecz nie w tym, że dochodzi na masową skalę do uspołecznienia środków produkcji i generowanych przez biznes dochodów, chociaż i tu można pokusić się o przykłady, gdzie granice między prywatnym a publicznym zacierają się. Mowa tutaj o zupełnie nowej filozofii myślenia w biznesie, według której lepszy efekt uzyskuje się, gdy tendencja posiadania wszystkiego na własność ustępuje miejsca tendencji współdzielenia niektórych zasobów.

Dzielmy się
Z przekonania o potrzebie współużytkowania określonych rzeczy wyrasta model gospodarczy znany jako sharing economy. Czemu podbija on serca coraz większej rzeszy osób zajmujących się prowadzeniem biznesu? Raz, że dla niektórych stanowi ostatnią deskę ratunku w obliczu kurczącego się dostępu do infrastruktury.

Po drugie, gospodarka współdzielenia idealnie trafia w oczekiwania wielu wyłaniających się na rynku grup – początkujących przedsiębiorców, którzy liczą każdą złotówkę, młodych osób niezwykle ceniących sobie swobodę i mobilność, przedstawicieli wolnych zawodów czy start-upowców potrzebujących jak tlenu niszy, gdzie będą mogli przeprowadzać tzw. burzę mózgów. W ich przypadku synonimem sharing economy staje się najczęściej coworking.
Za tym pojęciem odmienianym przez wszystkie przypadki w środowisku nowoczesnego biznesu kryje się elastyczny wynajem przestrzeni biurowej. Tworzą ją nie tylko rzędy biurek do pracy czy szereg pokoi do wynajęcia, ale też niezbędne dla działalności biznesowej zaplecze w postaci urządzeń biurowych, sekretariatu z obsługą kancelaryjną czy pomieszczeń szkoleniowych. Jak stać się częścią takiej społeczności? Pomoże w tym nowo platforma ShareSpace.pl.


Wspólnota
Rynek biur oferujących w Polsce wynajem powierzchni biurowych do wspólnej pracy rozwija się w ekspresowym tempie. O tym, że idea coworkingu trafiła u nas na podatny grunt, można przekonać się, szukając w Google tego typu usług. Lista wyników jest niewątpliwie imponująca, jednak ciśnie się na usta pytanie, czy za każdą ofertą stoi pożądana jakość. ShareSpace rozwiązuje ten dylemat, stając się bazą sprawdzonych, najlepszych na rynku operatorów przestrzeni coworkingowych.

W sferze online to pierwsza platforma tworząca pomost między budującymi polski system coworkingu centrami a właścicielami małych firm, freelancerami lub start-upowcami. Dzięki niej można za pomocą przysłowiowego jednego kliknięcia myszką wyszukać i wynająć stanowisko pracy we współdzielonej powierzchni biurowej. Zarówno wtedy, gdy potrzebujemy je na parę dni, jak i gdy mamy pilne zlecenie do wykonania, z którym musimy uwinąć się w kilka godzin.
Dla przedsiębiorców XXI wieku, a więc głównie twórców innowacyjnych biznesów, ShareSpace ma do zaoferowania twórcze środowiska pracy z tak charakterystycznymi dla tej branży hotdeskami. W takim miejscu kreatywni, pełni pasji ludzie mają niesamowitą okazję wymieniać się doświadczeniami i pomysłami z podobnymi sobie zapaleńcami. Takich warunków nie daje im praca zdalna w domu. Jest to o tyle ważne, że start-upy rosną w siłę tylko wtedy, gdy wychodzą do ludzi.

W razie potrzeby skorzystania z bardziej kameralnego otoczenia dającego pełną kontrolę nad realizowanymi projektami lub nadającego się do komfortowych spotkań z partnerami biznesowymi, innowacyjna platforma oferuje też możliwość wynajmu prywatnego i bezpiecznego biura. Oferty centrów zawierają dostęp do sekretariatu, kuchni lub sal konferencyjnych.

W jaki sposób przebiega załatwienie formalności? Wyszukujemy lokalizacje i dokonujemy rezerwacji biurka, biura lub sali konferencyjnej. Za wynajem płacimy online i czekamy na akceptację dokonanej rezerwacji przez wybranego operatora. I tyle. Z chwilą jej otrzymania pozostaje nam tylko zameldować się na miejscu w wyznaczonym terminie i zasiąść do pracy.
ShareSpace jest nowym start-upem na rynku nieruchomości. Działalność rozpoczął w kwietniu 2017 roku. Twórcami platformy są Robert Chmielewski i Marcin Dyszyński, absolwenci University College London, którzy zdecydowali się wrócić z Wielkiej Brytanii, aby w Polsce rozwijać biznes łączący ich doświadczenie na rynku real estate z fascynacją najnowocześniejszymi technologiami.

Artykuł powstał we współpracy z ShareSpace.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.