Deutsche Bank rozpoczął sprzedaż swojej polskiej części. Taką informację podała agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła. Transakcja może być warta przynajmniej 450 mln dolarów.
Reuters spekuluje, że sprzedaż Deutsche Banku polskiemu prywatnemu biznesowi może okazać się trudna ze względu na potencjalną małą opłacalność inwestycji i dużą rolę państwa w branży, która utrudnia małym graczom konkurowanie z dużymi rywalami, w których udziały ma skarb państwa.
Reuters opisuje także klimat, w jakim działa branża bankowa w Polsce, by nakreślić, w jakich realiach przyszło rywalizować Deutsche Bank. Informuje o szeregu fuzji i przejęć, silnej konkurencji, niskich stopach procentowych i wysiłkach partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości podjętych w celu zminimalizowania nadmiernej własności zagranicznej w sektorze bankowym.
Przytacza tu kupno przez PZU i fundusz inwestycyjny PFR aż 33 procent Pekao SA, drugiego co do wielkości banku w Polsce oraz próby nabycia przez kontrolowany przez PZU Alior polskiego oddziału Raiffeisen.
Deutsche Bank Polska działa nad Wisłą od 1995 roku jako uniwersalny bank, który kieruje swą ofertę do klientów indywidualnych, biznesowych a także instytucjonalnych. Ma siedzibę w Warszawie. Spółka działała w Polsce jako dwa osobne banki: Deutsche Bank Polska SA oraz Deutsche Bank PBC SA.
Pierwszy specjalizował się w bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej skierowanej do dużych i średnich firm oraz instytucji finansowych, drugi powstał na bazie bankowości prywatnej Deutsche Bank Polska S.A. i Banku Współpracy Regionalnej S.A. W 2014 roku nastąpiło połączenie obu banków.