Najmłodszy zadłużony Polak ma 8 lat. Wśród dzieci mających długi są też... alimenciarze

komisar4 / 123RF
Prawie ćwierć tysiąca dzieci znajduje się w Rejestrze Dłużników, prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Większość została tam wpisana za jazdę na gapę, ale są i tzw. alimenciarze.

Nieletni, czyli po prostu dzieci, mające dziś swoje święto często stają się w Polsce dłużnikami. Dolna granica długu, przez którą można trafić do rejestru to 200 złotych. W praktyce odpowiada to miedzy innymi mandatowi za jazdę na gapę. I tego typu dłużników jest w rejestrze BIG najwięcej – aż 180 z 230 nieletnich. Najmłodszy z nich ma 8 lat. Można przypuszczać, że dla kontrolerów biletów nie był specjalnie trudnym celem.

W wielu przypadkach wierzycielami nieletnich są firmy windykacyjne, które odkupiły dług od miejskich firm transportowych. BIG informuje, że w jego rejestrach są też nieletni, którzy nie płacą… alimentów.

W bazie InfoMonitor można znaleźć też przykłady dużo większego kalibru. Nieletni zalegają na przykład z karami zasądzonymi za wykroczenia oraz grzywnami np. za zakłócanie pracy sądu. Nieletni wierzyciele mogą mieć już długi przekraczające 2000 złotych. Trzeba też zauważyć, że są to dane pochodzące z jednego tylko rejestru, natomiast firm je prowadzących jest przynajmniej kilka.

Na szczęście od 2015 roku w bazach dłużników nie przybywa osób, które odziedziczyły spadek wraz z długiem przodka. Obecnie spadkobiercy są przed tym chronieni, dług w masie spadkowej nie może przekroczyć wartości całego spadku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.