Rząd szykuje rewolucyjną operację "emerytury". Morawiecki stworzy OFE2

Projekt rządu jest rewolucyjny.
Projekt rządu jest rewolucyjny. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
Rząd chce zamienić obecne Otwarte Fundusze Emerytalne w fundusze inwestycyjne, które mają pomnażać nasze oszczędności na jesieni naszego życia, informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

To oszczędzanie ma opierać się na środkach przeniesionych z OFE na konta w trzecim filarze, a także na emeryturach prawocniczych które mają opierać się na tzw. Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Dziennikarze “DGP” dotarli do projektów ustaw, które mają  zmienić niechęć Polaków do oszczędzania na emeryturę. Jeden z nich ma zamienić OFE w trzeci filar (daje możliwość dobrowolnego oszczędzania na emeryturę). Drugi ma dotyczyć ubezpieczeń pracowniczych.

Ostatnie składki trafią do OFE do końca 2018 roku. Potem OFE ma zmienić się w fundusz inwestycyjny, a członkowie OFE w oszczędzających w funduszach. Reforma ma też dotyczyć wszystkich, nawet tych, którzy nie odprowadzają składki do OFE, ale na ich kontach znajdują się oszczędności. 25 proc. z aktywów zgromadzonych w OFE ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Reszta – na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w III filarze.

Drugi projekt ma dotyczyć pracowniczych planów kapitałowych. Udział w nich ma być dobrowolny. Jednak pracodawca musi zapisać przyjętego pracownika po trzech miesiącach od jego zatrudnienia, wyjątkiem są pracownicy po 70-tce. Dla nich PPK nie będą prowadzone. Składka ma być dzielona pomiędzy pracodawcę i pracownika. Pierwszy będzie obowiązkowo odkładał 1,5 proc. wynagrodzenia zatrudnionego, będzie też mógł dobrowolnie wpłacać składkę dodatkową – do 2,5 proc. wynagrodzenia.


Pracownik będzie miał obowiązek wpłacać składkę w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. On także będzie mógł wpłacać składkę dodatkową, również do 2 proc. wynagrodzenia. Pracownik będzie mógł też w dowolnym momencie zmienić wysokość składki dodatkowej, albo w ogóle z niej zrezygnować.

źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.