Restaurator chwali się, że zatrudnia wyłącznie "włoski personel". Wykluczenie w biznesie ma przyciągać klientów

Włoski restaurator chwali się, że zatrudnia tylko włoską obsługę. Jedni są zachwyceni, inni zarzucają mu granie na ksenofobicznych nutach
Włoski restaurator chwali się, że zatrudnia tylko włoską obsługę. Jedni są zachwyceni, inni zarzucają mu granie na ksenofobicznych nutach Foto: mazzzur / 123RF
Narodowcy są zachwyceni, liberałowie zdegustowani, tymczasem sprawca zamieszania chyba nie wie, o co im wszystkim chodzi. Włoski restaurator wywiesił ogłoszenie informujące, że personel w jego lokalu jest w "stu procentach włoski". Ten prosty komunikat wywołał w Italii potężną dyskusję.


Być może jest zbyt prosty i można go rozumieć na wiele sposobów. Część Włochów jest zdegustowana postawą Giorgio Nalina, właściciela restauracji w Mogliano.

Wiceburmistrz miejscowości zażądał zdjęcia wywieszki, tłumacząc, że Mogliano jest gościnne i otwarte. Wtóruje mu lokalne stowarzyszenie przedsiębiorców, podnosząc argument, że takie słowa nikomu chwały nie przynoszą. Dodają również, że w wielu włoskich restauracjach pracują ludzie wszelkich nacji i nie ma to żadnego związku z jakością potraw czy obsługi.

Restauratora popierają za to prawicowi, nacjonalistyczni politycy. Ona sam jednak odpiera zarzuty, twierdząc, że nie ma w tym żadnej polityki, jedynie komunikat, że obecnie zatrudnia tylko włoski persolnel i jest to pewnego rodzaju certyfikat jakości. Dodaje, że jest to gwarancja bycia częścią "włoskiej kultury kulinarnej" i że prawdziwie włoskie danie może przyrządzić tylko Włoch.

Niedawno podobna sytuacja zdarzyła się w Polsce. W kwietniu 2017 roku Łukasz Dudkowski, nowy prezes Jelcza (fabryka pojazdów wojskowych), publicznie zadeklarował, że w kierowanych przez niego zakładach nie zostaną zatrudnieni żadni obcokrajowcy. Tłumaczył to strategiczną działalnością fabryki. Dudkowski przed objęciem stanowiska był dyrektorem Centrum Kultury w Siechnicach i Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu Laskowicach i radnym PiS w oławskiej radzie powiatu oraz pełnomocnikiem partii w powiecie oławskim.


źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili