Wiemy, w których krajach mieszkają najinteligentniejsi ludzie. Polacy na wysokiej pozycji

Sprawne układanie kostki rubika może być odzwierciedleniem wysokiej inteligencji logiczno-matematycznej
Sprawne układanie kostki rubika może być odzwierciedleniem wysokiej inteligencji logiczno-matematycznej Fot. pixabay.com
Statistic Brain Research Institute przeprowadził badania, z których dowiadujemy się, w których krajach mieszkają najbardziej inteligentni ludzie. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce piątce państw, których mieszkańcy są najinteligentniejsi.


Pierwotnie testy inteligencji były tworzone na potrzeby szkół. Ich zadaniem było określenie słabszych stron uczniów, co pomogłoby w dalszej edukacji. Nie chodziło w nich bynajmniej o kategoryzowanie i marginalizowanie osób ze słabszymi wynikami. W amerykańskich szkołach szybko pojawiło się jednak przekonanie, że testy badają inteligencję, a nie konkretne umiejętności. Ponadto do dziś w USA pokutuje twierdzenie, że inteligencja jest stałym czynnikiem, który nie ulega zmianie.

Zupełnie inaczej na sprawę patrzą Azjaci, którzy są pewni, że inteligencja zwiększa się wraz z edukacją i odpowiednią stymulacją. Nacisk na naukę w krajach azjatyckich jest zwykle o wiele większy niż na zachodzie i w Europie. Dzieci mają liczne zajęcia pozalekcyjne, w tym muzyczne i sportowe (wiemy, że i one wpływają pozytywnie na inteligencję). Efekty tego są widoczne w badaniu Statistic Brain Research Institute, bowiem to Hongkong, Korea Południowa, Japonia, Tajwan i Singapur znalazły się na pierwszych miejscach. Spotkamy w nich najinteligentniejsze osoby (średnie IQ w granicach 103-107).

Kolejne cztery miejsca z pierwszej dziesiątki objęły Austria, Niemcy, Włochy i Holandia. Wymienione kraje pochwaliły się wynikiem IQ 102. Polska znalazła się na 16 miejscu z wynikiem IQ 99. USA zdobyło przedostatnią pozycję (IQ 98), a Kanada ostatnią – padł wynik IQ 97.


Warto pamiętać, że dobrze skonstruowany test IQ sprawdza nie tylko inteligencję logiczno-matematyczną, ale i na przykład językową, która pozwala między innymi łatwiej wyrażać myśli i szybciej przyswajać języki obce. Dopiero po sprawdzeniu różnych zdolności intelektualnych, otrzymujemy miarodajny wynik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili