Polski cydr wygrał z najlepszymi na ich własnym podwórku. Jego sekret tkwi w wyjątkowym smaku naszych jabłek

Lubelskie Święto Młodego Cydru. Cydr Lubelski właśnie zajął trzecie miejsce w globalnym konkursie najlepszych tego typu napojów w Anglii.
Lubelskie Święto Młodego Cydru. Cydr Lubelski właśnie zajął trzecie miejsce w globalnym konkursie najlepszych tego typu napojów w Anglii. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Cydr Lubelski podbija Anglię, która jest uznawana za światową stolicę cydrów. Chodzi konkretnie o dwa napoje, Cydr Lubelski Niefiltrowany i Cydr Lubelski Antonówka Niefiltrowany. Zdobyły one brązowe medale w globalnej rywalizacji cydrów z całego świata podczas British Cider Championships w Shepton Mallet w Anglii.


Jest to największy konkurs cydrów na świecie, który cieszy się dużym prestiżem wśród branży alkoholowej. Nadesłane na konkurs cydry, a było ich ponad 200, nie miały etykiet, tylko numery, jury degustowało je w ciemno.

Zdaniem Artura Dubaja, głównego technologa grupy Ambra, która wymyśliła recepturę Cydru Lubelskiego, nagrody to potwierdzenie unikalnego smaku polskich jabłek i wysokiej jakości cydru, mimo że w porównaniu do cydrowych potęg Polska wciąż dopiero raczkuje, jeśli chodzi o poziom doświadczenia w produkcji.

Cydr Lubelski z zawartością alkoholu 4,5 procent to najchętniej kupowany cydr w Polsce. Można go dostać niemal w każdym supermarkecie i wielu sklepach spożywczych. Stał się ciekawą alternatywą dla wina i piwa. Litrowa butelka kosztuje około 12 zł, 0,33l - ponad 4 zł.


Niefiltrowany jest wytwarzany z soku tłoczonego z dojrzałych jabłek. Jest poddawany fermentacji w niskiej temperaturze. Do butelek jest rozlewany mętny, delikatnie musujący napój. Odmiana antonówkowa jest produkowana ze szlachetnych polskich jabłek.

Ambra to stołeczna spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Poza cydrami Ambra produkuje też znane wina musujące, takie jak Dorato czy Cin&Cin.

źródło: Portal Spożywczy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby