
Reklama.
Zespół pod kierownictwem prof. Dariusza Markowskiego, który jest kierownikiem Zakładu Konserwacji i Restauracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i członkiem rady nadzorczej Domu Aukcyjnego Libra, dokonał ciekawego odkrycia w warszawskiej Cytadeli. W ukryciu obraz pozostawał zapewne przez kontrowersyjną tematykę. Na obrazie widnieje bowiem manifestacja pierwszomajowa z 1905 roku, na której widzimy Feliksa Dzierżyńskiego.
Obraz ma jednak wysokie walory artystyczne i historyczne. Powstał na początku lat 50. XX wieku, a więc w okresie rozkwitu realnego socjalizmu w Polsce, który niewątpliwie odcisnął swoje piętno nie tylko w sztuce ale i w życiu codziennym mieszkańców powojennej Polski. To zbiorowe dzieło artystów z tzw. Szkoły Sopockiej, do których zalicza się między innymi małżeństwo Żuławskich, Teresa Pągowska czy Krystyna Łada-Studnicka. Niestety, warunki w jakich przebywał obraz, wpłynęły na pogorszenie jego stanu technicznego. Obraz musi więc trafić do gruntownej konserwacji.
W muzeum Cytadeli dokonano też innego ciekawego odkrycia. To namalowana w 1955 roku kopia „Guerniki” Pabla Picassa, pędzla zmarłego przed kilkoma laty Wojciecha Fangora. Stworzył on niezwykle wierną reprodukcję jednego z najważniejszych obrazów w historiii sztuki współczesnej. Również w przypadku tego obrazu niewłaściwy sposób jego przechowywania negatywnie wpłynął na powstanie uszkodzeń. To dzieło także zrenowują toruńscy eksperci.