Polpharma rozdała granty dla młodych naukowców. Jerzy Starak: "To, o czym kiedyś marzyłem, staje się faktem"

Dr Wojciech Kuźmierkiewicz, Dr n. med. Agata Pastorczak
Dr Wojciech Kuźmierkiewicz, Dr n. med. Agata Pastorczak Materiały prasowe
"Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji" – to tytuł XV edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy. Mogli ubiegać się o niego młodzi naukowcy, którzy posiadają minimum stopień naukowy doktora nauk.


Do konkursu zgłoszono 16 wniosków projektów badawczych, 14 z nich zostało skierowanych do recenzji. Zarząd Fundacji zdecydował, że granty dostaną autorzy prac, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na liście rankingowej wniosków. Łączna wartość grantów to 1 373 100 zł.


Nagrody otrzymały:

- Dr n. med. Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt.: „Kariotypowanie molekularne przy pomocy macierzy zmienności pojedynczego nukleotydu (SNP array) jako narzędzie całogenomowej identyfikacji abberacji w ostrej białaczce limfoblastycznej (ALL)”.


– Dr n. med. Joanna Bogusławska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie za badanie pt. „Cząsteczki mikroRNA pośredniczące w działaniu TGF-β1 w raku nerki: poszukiwanie nowych potencjalnych markerów nowotworzenia i celów terapeutycznych”.
– Dr n. med. Marta Michalska-Kasiczak z Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego, Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt. „Ocena nowych biomarkerów obrotu kostnego pod kątem wykorzystania ich jako wskaźników skuteczności leczenia osteoporozy pomenopazualnej oraz oceny ryzyka złamań”.


Rozdanie grantów skomentował Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy.
 
– W najbliższej przyszłości chcemy skupić uwagę na projektach, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i terapii. Szczególnie nas interesuje biotechnologia, która w ciągu ostatnich lat bardzo dynamicznie się rozwija. Polpharma nie pozostaje w tyle, ale również jest to dla nas strategiczny obszar. Dzisiaj na 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie 8 jest biotechnologicznych. To sa rewolucje w terapii – zauważył Jerzy Starak.
 
– Fundacja będzie wspierala projekty wprowadzające innowacyjne rozwiązania w przemysle biotechnologicznym. Tematem tegorocznego konkursu jest rozwój i optymalizacja procesów technologicznych w biotechnologii. Kiedy 16 lat temu powstawała nasza fundacja, polscy naukowcy nie mieli takich możliwości rozwoju jak dziś. Jak nie było toru wyścigowego, to trudno żeby jakiś Kubica się pojawił. Ten nasz pojechał do Włoch i tam trenował. Po prostu w Polsce nie było żadnej fabryki biotechnologicznej, żadnego laboratorium. Trzeba przyznać, ze nauka w Polsce ma się dzisiaj zdecydowanie lepiej. Coraz więcej jest różnych programów, grantów, finansujących badania. To, o czym kiedyś marzyłem, staje się faktem. Polscy naukowcy częściej wracają do kraju, żeby realizować projekty badawcze. Takim przykładem jest jedno z najnowocześniejszych laboratorii stworzonych przez Polpharmę w Gdansku, gdzie zespół tworzą miedzy innymi polscy naukowcy, wracający z zagranicy – dodał Jerzy Starak.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili