PiS wstrzymuje ustawę o abonamencie RTV. Powody nie są szlachetne

PiS zmienia taktykę, ponieważ spada mu poparcie
PiS zmienia taktykę, ponieważ spada mu poparcie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
PiS, obawiając się spadku poparcia, postanowiło, że wstrzyma pracę nad nowelizacją ustawy abonamentowej. Wyniki sondaży pokazują bowiem, że Polacy nie chcą płacić abonamentu za media publiczne.


Badania przeprowadzone na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej wykazało, że 59,9 proc. ankietowanych stwierdza, że opłata abonamentowa powinna zostać zlikwidowana. Z kolei 35,5 proc. zadeklarowało, że nie będą płacić za media publiczne – odnosi się to nie tylko do wyborców partii opozycyjnych, ale i PiS-u. W partii rządzącej jest także grupa przeciwników Jacka Kurskiego, która jest zadowolona z faktu, że Telewizja Polska zmaga się z kłopotami finansowymi.

Pierwsze czytanie projektu ustawy miało miejsce 8 czerwca. Skierowano nowelizację do prac w komisji kultury i środków przekazu. Jednak na ostatnich posiedzeniach komisja nie pochyliła się nad nowymi przepisami dotyczącymi poboru abonamentu. Jeśli do 18-21 lipca komisja nie przyjmie ustawy, to jej rozpatrzenie będzie możliwe dopiero po wakacjach. Najwcześniej zostałaby więc uchwalona w połowie października.

Projekt nowelizacji abonamentowej przygotowało Ministerstwo Kultury. Postanowiono, że prywatni operatorzy telewizji będą zobowiązani do przekazywania danych swoich klientów Poczcie Polskiej, która miałaby odpowiadać za pobieranie abonamentu RTV. Firmy oferujące płatną telewizję są przeciwko takim rozwiązaniom, bo może przyczynić się do odejścia części klientów.


Zgodnie z projektem, możliwe jest zapłacenie za pół roku z góry. W innym wypadku urząd skarbowy może pobrać z naszych kont jednorazową zaległą opłatę w wysokości 1500 zł.

źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.