PiS wstrzymuje ustawę o abonamencie RTV. Powody nie są szlachetne

PiS zmienia taktykę, ponieważ spada mu poparcie
PiS zmienia taktykę, ponieważ spada mu poparcie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
PiS, obawiając się spadku poparcia, postanowiło, że wstrzyma pracę nad nowelizacją ustawy abonamentowej. Wyniki sondaży pokazują bowiem, że Polacy nie chcą płacić abonamentu za media publiczne.


Badania przeprowadzone na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej wykazało, że 59,9 proc. ankietowanych stwierdza, że opłata abonamentowa powinna zostać zlikwidowana. Z kolei 35,5 proc. zadeklarowało, że nie będą płacić za media publiczne – odnosi się to nie tylko do wyborców partii opozycyjnych, ale i PiS-u. W partii rządzącej jest także grupa przeciwników Jacka Kurskiego, która jest zadowolona z faktu, że Telewizja Polska zmaga się z kłopotami finansowymi.

Pierwsze czytanie projektu ustawy miało miejsce 8 czerwca. Skierowano nowelizację do prac w komisji kultury i środków przekazu. Jednak na ostatnich posiedzeniach komisja nie pochyliła się nad nowymi przepisami dotyczącymi poboru abonamentu. Jeśli do 18-21 lipca komisja nie przyjmie ustawy, to jej rozpatrzenie będzie możliwe dopiero po wakacjach. Najwcześniej zostałaby więc uchwalona w połowie października.

Projekt nowelizacji abonamentowej przygotowało Ministerstwo Kultury. Postanowiono, że prywatni operatorzy telewizji będą zobowiązani do przekazywania danych swoich klientów Poczcie Polskiej, która miałaby odpowiadać za pobieranie abonamentu RTV. Firmy oferujące płatną telewizję są przeciwko takim rozwiązaniom, bo może przyczynić się do odejścia części klientów.


Zgodnie z projektem, możliwe jest zapłacenie za pół roku z góry. W innym wypadku urząd skarbowy może pobrać z naszych kont jednorazową zaległą opłatę w wysokości 1500 zł.

źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.