Jesteś winny pieniądze bankowi? Żaden problem, teraz znajdzie ci pracę

Protest frankowiczów w Warszawie.
Protest frankowiczów w Warszawie. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Na rynku bankowym ma pojawić się całkiem nowa usługa. Jest przeznaczona dla tych kredytobiorców, którzy nie ze swojej winy wpadli w kłopoty finansowe.


Dzięki niej, zamiast licytować mieszkania, banki konstruktywnie podejdą do problemów swoich dłużników, pomagając im wyjść na prostą, informuje “Rzeczpospolita”.

Jak powiedział dziennikowi Grzegorz Tokarski, prezes New Labour Market Order, firma chciałaby zmienić proces restrukturyzacji wierzytelności w bankach, tak, by licytację nieruchomości i egzekucji długów poprzedziło znalezienie dlużnikowi zatrudnienia czy zapewnienie opieki nad dziećmi.

Jak powiedział Tokarski, jego firma jest obecnie w fazie negocjacji z pięcioma największymi bankami, które udzielają kredytów hipotecznych w Polsce. Zdaniem agencji zatrudnienia zrzeszonych w Polskim Forum HR, to szansa dla kredytobiorców. Poparcie dla idei wyraził też Zbigniew Bańka ze Związku Banków Polskich, który powiedział, że ze społecznego punktu widzenia pomysł jest bardzo interesujący.

Jak zauważył Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Bankowemu Bezprawiu, przyczyny zaprzestania spłaty zobowiązań mogą być bardzo różne: zdrowotne, związane ze śmiercią żywiciela rodziny czy utratą pracy. Do tej pory kredytobiorca miał tylko dwa trygodnie na resttrukturyzację długów, potem banki przystępowały do licytacji nieruchomości.


Podstawą do tych zmian jest ustawa o kedycie hipotecznym, która wchodzi w życie 22 lipca. Jak mówi Marcin Czugan, wiceprezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, chodzi o to, by kredytodawcy wykazali się większą cierpliwością niż dotąd, zanim dojdzie do ostateczności, czyli postępowania egzekucyjnego. Chodzi o to, by – jeśli kredytobiorca opóźnia spłatę – kredytodawca poinformował go o możliwości zawieszenia, restrukturyzacji, zmiany wysokości rat, etc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy