Jesteś winny pieniądze bankowi? Żaden problem, teraz znajdzie ci pracę

Protest frankowiczów w Warszawie.
Protest frankowiczów w Warszawie. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Na rynku bankowym ma pojawić się całkiem nowa usługa. Jest przeznaczona dla tych kredytobiorców, którzy nie ze swojej winy wpadli w kłopoty finansowe.


Dzięki niej, zamiast licytować mieszkania, banki konstruktywnie podejdą do problemów swoich dłużników, pomagając im wyjść na prostą, informuje “Rzeczpospolita”.

Jak powiedział dziennikowi Grzegorz Tokarski, prezes New Labour Market Order, firma chciałaby zmienić proces restrukturyzacji wierzytelności w bankach, tak, by licytację nieruchomości i egzekucji długów poprzedziło znalezienie dlużnikowi zatrudnienia czy zapewnienie opieki nad dziećmi.

Jak powiedział Tokarski, jego firma jest obecnie w fazie negocjacji z pięcioma największymi bankami, które udzielają kredytów hipotecznych w Polsce. Zdaniem agencji zatrudnienia zrzeszonych w Polskim Forum HR, to szansa dla kredytobiorców. Poparcie dla idei wyraził też Zbigniew Bańka ze Związku Banków Polskich, który powiedział, że ze społecznego punktu widzenia pomysł jest bardzo interesujący.

Jak zauważył Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Bankowemu Bezprawiu, przyczyny zaprzestania spłaty zobowiązań mogą być bardzo różne: zdrowotne, związane ze śmiercią żywiciela rodziny czy utratą pracy. Do tej pory kredytobiorca miał tylko dwa trygodnie na resttrukturyzację długów, potem banki przystępowały do licytacji nieruchomości.


Podstawą do tych zmian jest ustawa o kedycie hipotecznym, która wchodzi w życie 22 lipca. Jak mówi Marcin Czugan, wiceprezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, chodzi o to, by kredytodawcy wykazali się większą cierpliwością niż dotąd, zanim dojdzie do ostateczności, czyli postępowania egzekucyjnego. Chodzi o to, by – jeśli kredytobiorca opóźnia spłatę – kredytodawca poinformował go o możliwości zawieszenia, restrukturyzacji, zmiany wysokości rat, etc.

źródło: “Rzeczpospolita”
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.