Dziś nikt nie chce pracować w bankach. O kandydatów branża konkuruje z Lidlem i Biedronką

Bankom coraz trudniej pozyskać nowych pracowników i utrzymać starych.
Bankom coraz trudniej pozyskać nowych pracowników i utrzymać starych. Małgorzata Kujawka/Agencja Gazeta
Posada w banku w Polsce dawno przestała być postrzegana jako lukratywna. To dziś rutynowa praca bez perspektyw rozwoju i za słabe pieniądze. Branża ma ogromne problemy z odchodzącymi pracownikami i przyjęciem nowych.

Młodzi ludzie nie są już zainteresowani posadą bankowca, mimo że najniższe wynagrodzenia wynoszą 4 tys. brutto. Według “Pulsu Biznesu”, w bankach pracuje dziś 167 tys. osób, a to o 14 tys. mniej niż w czasie szczytu zatrudnienia bankowców w 2008 r. , kiedy to zatrudnionych w niej było 181 tys. osób. Tendencja spadkowa ma się dalej pogłębiać, prognozuje “PB”.

Banki podnoszą obecnie wynagrodzenia, by zatrzymać pracowników i mieć jakiekolwiek argumenty w przyciąganiu nowych podczas rekrutacji. Według informacji dziennika, ING Bank Śląski w niektórych przypadkach podniósł płace nawet o 50 procent, co doprowadziło do tego, że najniższa płaca w banku wzrosła do 4 tys. brutto, czyli około 2850 zł netto. Bank zareagował tak, ponieważ doświadczeni pracownicy przechodzili do policji czy administracji, gdzie płace nie są wysokie, ale nie ma takiej presji na wyniki. Podwyżki mimo napiętego budżetu wprowadza też Getin. Sięgają od 200 do 1000 zł.

Prezes Getin Noble powiedział, że przed sektorem bankowym stoją dwa duże wyzwania, pierwsze dotyczy pozyskania pracowników do stosunkowo prostych prac, np. w call center. Drugie związane jest z pozyskiwaniem talentów. Zauważa, że jeszcze 10 lat temu bankowość i finanse były obleganymi kierunkami, a banki pracodawcą pierwszego wyboru. Jednak kryzys finansowy nadszarpnął wizerunek branży, co odbiło się na całym sektorze.


Zdaniem Mirosława Antonowicza, szefa rekrutacji w mBanku, bank ma co roku problem z obsadzeniem wakatów. Dotyczy on około 400 stanowisk. Najczęściej to podstawowe posady, od których pracownicy zaczynają przygodę z bankiem. Te najprostsze prace wymagają jednak umiejętności interpersonalnych i chęci ciągłego uczenia się.

źródło: "Puls Biznesu"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.