Dramat polskiego sędziego: twierdzi, że wziął 50 zł przez pomyłkę. Koledzy nie mieli litości, usunęli go z zawodu

Mirosław T. został usunięty ze stanu sędziowskiego za kradzież 50 zł
Mirosław T. został usunięty ze stanu sędziowskiego za kradzież 50 zł Fot. 123RF
W piątek 7 lipca zapadł wyrok w sprawie sędziego, który został oskarżony o kradzież 50 zł ze stacji paliw w Wężykach (mazowieckie). Wiceprezes Sądu Rejonowego w Żyrardowie Mirosław T. był oskarżony o zabranie kobiecie pieniędzy, które pozostawiła na ladzie. Zdarzenie miało miejsce 3 marca. Sędzia twierdził, że wziął pieniądze przez pomyłkę i nie przyznał się do winy.


Mirosława T. usunięto ze stanu sędziowskiego – taki wyrok wydał w piątek łódzki sąd apelacyjny, który badał sprawę. W wyjaśnieniach sędzia nie przyznał się do świadomego zabrania 50 zł. Rzecznik dyscyplinarny wysłuchał wyjaśnień sędziego, świadków i przyjrzał się zapisowi z monitoringu.

Sędziemu groziło upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia, a w najgorszym wypadku utrata prawa do wykonywania zawodu. Wiceprezes sądu rejonowego tłumaczył, że nie doszło do kradzieży (pada argument, że nie wyciągnął 50 zł z kieszeni kobiety), a cała sytuacja była fatalną pomyłką. Zabrał gotówkę rzekomo „nieświadomie”.

Sędzia pracował 13 lat w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. Sąd uzasadniając decyzję, stwierdził, że materiał dowodowy wskazuje, że Mirosław T. jest winny popełnienia czynu przestępczego, a jego działanie było zamierzone. Co więcej, zdaniem sądu, osoba dopuszczająca się takiego czynu nie jest godna pełnienia funkcji sędziego. Dla Mirosława T. usunięcie ze stanu sędziowskiego oznacza oczywiście utratę przynależnego mu immunitetu.


Orzeczenie nie jest prawomocne, dlatego Mirosław T. może się od niego odwołać do Sądu Najwyższego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.