Celnicy zmuszają przewoźników do wzięcia ochrony. Swoisty "okup" potrafią wymusić nawet na transporcie oleju rzepakowego

Ciężarówka zatrzymana przez celników
Ciężarówka zatrzymana przez celników MF.gov.pl
"Weźmiesz konwój albo dalej nie pojedziesz" – tego typu zdania coraz częściej słyszą kierowcy ciężarówek od polskich służb celnych. Zgrzytają zębami i wykupują ochronę konwoju za 1700 złotych plus VAT. Wygląda jak wymuszenie? Gdzie tam, wszystko jest zgodne z prawem – twierdzi Ministerstwo Finansów.


Mimo wszystko ten proceder budzi spore wątpliwości. Swój punkt widzenia przekazał stacji TVN 24 BiS jeden z widzów, właściciel firmy przewozowej. Przewozi ona z Niemiec do Polski olej rzepakowy. Widz skarży się, że za każdym razem celnicy na granicy każą mu "wziąć konwój". W praktyce wygląda to tak, że przedstawiają mu listę firm ochroniarskich, z których może sobie wybrać tę, która będzie go pilotować do miejsca docelowego.

Samochód z dwoma konwojentami przyjeżdża po półtorej godzinie, usługa jest dość droga. Pilotowanie jednej ciężarówki kosztuje 1700 złotych plus VAT. Konwojenci spisują dane transportu i jadą z nim do miejsca odbioru towaru. Przewoźnik nie wie, kim są konwojenci i na jakiej podstawie została stworzona lista firm, którą dostaje. Opowiada, że jeśli ciężarówek jest więcej, można liczyć na zniżki. Na przykład za 4 naraz zapłacił 1200 zł od sztuki, czyli łącznie 4800 złotych.

Historia przewoźnika brzmi jak scenariusz taniego filmu sensacyjnego o wymuszeniach rozbójniczych i reketierach, ale okazuje się, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem a organizatorem tego dziwnego systemu jest polskie państwo.

Przepisy umożliwiające ten proceder znajdziemy w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Są one jednak bardzo niejasne i dają szerokie pole do interpretacji. Celnicy mogą zażądać konwojowania transportu, gdy zachodzi „uzasadnione podejrzenie”, że nie dotrze on na miejsce, niemożliwa będzie jego kontrola albo przewóz jest związany ze zwiększonym ryzykiem.


W praktyce okazuje się, że swoisty haracz można wymusić nawet na legalnych przewozach oleju rzepakowego.

źródło: TVN 24 BiS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.