Handlarz będzie płakał przy sprzedaży. System, w którym sprawdzisz historię samochodu wystartuje szybciej, niż planowano

Minister Anna Streżyńska przyspieszyła prace nad CEPIK-iem 2.0. System z informacjami o pojazdach ma być dostępny już jesienią
Minister Anna Streżyńska przyspieszyła prace nad CEPIK-iem 2.0. System z informacjami o pojazdach ma być dostępny już jesienią Fot. Jazek Marczewski / Agencja Gazeta
CEPIK 2.0 ma być systemem przeznaczonym do ewidencji kierowców oraz pojazdów. W przypadku samochodów do tej pory można było jedynie sprawdzić, czy przeszły one badania techniczne. Teraz mamy dostać w ręce całą ich historię.


W tym momencie nie wiadomo jeszcze do końca, jakie dane będą publicznie dostępne dla obywateli, ale prace nad systemem mocno przyspieszyły. CEPIK 2.0 pierwotnie miał być uruchomiony już dwa lata temu, potem start przeniesiono na połowę 2018 roku.

Jednak Ministerstwo Cyfryzacji pod wodzą Anny Streżyńskiej zapowiada, że to koniec czekania i system będzie oddawany do użytku etapami. Pierwszy – ewidencja pojazdów – wystartuje już w październiku tego roku.

Według ministerstwa rozszerzenie zakresu danych widocznych online ułatwi weryfikację pojazdu przed jego zakupem. Rzecznik Ministerstwa twierdzi, że w systemie będą widoczne dane dotyczące przeglądów samochodów ze stacji kontroli pojazdów. W tej chwili na stronach służących do badania historii pojazdu widać jedynie, czy pojazd przeszedł przegląd, czy nie.

Takie dane mogą w końcu pomóc osobom planującym zakup używanego samochodu w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dziś dość często padają ofiarą handlarzy, kręcących licznikami i sztucznie odmładzających samochody.

W następnej kolejności zostają uruchomione pozostałe komponenty systemu, m.in. baza kierowców, która pozwoli służbom szybko zweryfikować uprawnienia i kary każdego posiadacza prawa jazdy.

źródło: PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.