NBP boi się bitcoina, KNF wtóruje. Twierdzą, że to zagrożenie dla instytucji finansowych i pożywka dla przestępców

KNF i NBP ostrzegają przed używaniem wirtualnych walut. Uzywanie bitcoinów może być ryzykowne
KNF i NBP ostrzegają przed używaniem wirtualnych walut. Uzywanie bitcoinów może być ryzykowne Foto: prima91 / 123RF
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego z niepokojem obserwują rosnącą popularność wirtualnych walut. Właśnie uznały je za poważne zagrożenie dla siebie oraz ich użytkowników. Dlaczego? Obie instytucje wyjaśniają, że takie waluty jak . bitcoin, litecoin, ether nie są w żaden sposób powiązane z instytucjami finansowymi i płatniczymi i nikt nie ma nad nimi kontroli.


Posiadacze bitcoinów mogą więc paść ofiarą cyberataku i nikt im tych środków nie zwróci. Waluta bowiem nie jest trzymana w banku, który byłby objęty ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Obrót cyfrowymi walutami – według KNF i NBP – może również nosić znamiona piramidy finansowej, oczywiście w niektórych formach. Z tych powodów obie instytucje nie zamierzają w żaden sposób obracać wirtualnymi pieniędzmi i przestrzegają przed tym Polaków.

Jednocześnie dodają, że używanie np. bitcoina nie jest w Polsce i Unii Europejskiej nielegalne. Jednak tego typu waluty nie są w żaden sposób chronione, więc ich używanie wiąże się z ryzykiem.

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego podnoszą jeszcze jeden ważny argument. Wskazują, że instytucje finansowe powinny zachować szczególną ostrożność w zakresie podejmowania i prowadzenia współpracy z podmiotami prowadzącymi obrót walutami wirtualnymi, bo to coraz częstsze narzędzie do prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

źródło: KNF
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.