Oto nowa mekka turystyczna Polaków. Zachwyca najdłuższą podziemną trasą

Na listę UNESCO trafiły Tarnowskie Góry, w których najbardziej cenionym obiektem jest m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra
Na listę UNESCO trafiły Tarnowskie Góry, w których najbardziej cenionym obiektem jest m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra Fot. www.kopalniasrebra.pl
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiły zabytki Tarnowskich Gór na Śląsku, w tym pozostałości po kopalniach rud, srebra, ołowiu i cynku. Mamy do czynienia z piętnastym polskim obiektem, który trafił na tę zaszczytną listę, i nową mekką turystyczną. Jedną z jej atrakcji jest najdłuższa podziemna trasa turystyczna do przepłynięcia łodzią.


Okazuje się, że to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We wniosku wymieniono nie tylko obiekty w Tarnowskich Górach, ale także w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu, gdzie znajdują się wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystywania wody pogórniczej, jak i elementy krajobrazu kulturalnego.

W ciągu kilku stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Najbardziej cenione obiekty to Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Fragment sztolni liczy 600 m. Obecnie przepływają go łodziami turyści, podczas gdy dawniej służył do odwadniania kopalni. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w taki właśnie sposób. Sztolnię udostępniono turystom już w 1957 roku.

– Oceniam to jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko „białemu” Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części „czarnego” Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór – twierdzi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.


Lista UNESCO funkcjonuje od 1972 roku. Trafiają na nią obiekty dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości. W wypadku Polski dotychczas znalazły się na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau czy Puszcza Białowieska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł