Oto nowa mekka turystyczna Polaków. Zachwyca najdłuższą podziemną trasą

Na listę UNESCO trafiły Tarnowskie Góry, w których najbardziej cenionym obiektem jest m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra
Na listę UNESCO trafiły Tarnowskie Góry, w których najbardziej cenionym obiektem jest m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra Fot. www.kopalniasrebra.pl
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiły zabytki Tarnowskich Gór na Śląsku, w tym pozostałości po kopalniach rud, srebra, ołowiu i cynku. Mamy do czynienia z piętnastym polskim obiektem, który trafił na tę zaszczytną listę, i nową mekką turystyczną. Jedną z jej atrakcji jest najdłuższa podziemna trasa turystyczna do przepłynięcia łodzią.


Okazuje się, że to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We wniosku wymieniono nie tylko obiekty w Tarnowskich Górach, ale także w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu, gdzie znajdują się wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystywania wody pogórniczej, jak i elementy krajobrazu kulturalnego.

W ciągu kilku stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Najbardziej cenione obiekty to Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Fragment sztolni liczy 600 m. Obecnie przepływają go łodziami turyści, podczas gdy dawniej służył do odwadniania kopalni. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w taki właśnie sposób. Sztolnię udostępniono turystom już w 1957 roku.

– Oceniam to jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko „białemu” Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części „czarnego” Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór – twierdzi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.


Lista UNESCO funkcjonuje od 1972 roku. Trafiają na nią obiekty dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości. W wypadku Polski dotychczas znalazły się na niej m.in. Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau czy Puszcza Białowieska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.