Katastroficzna prognoza ONZ. Polaków ma być prawie dwa razy mniej niż obecnie

ONZ przewiduje, że populacja Polski zmniejszy się na koniec wieku o 45 proc.
ONZ przewiduje, że populacja Polski zmniejszy się na koniec wieku o 45 proc. Fot. Agata Grzybowska
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) populacja Polski będzie jedną z najszybciej kurczących się na świecie. Na koniec wieku liczba Polaków zmniejszy się o 45 proc. – pozostanie niewiele ponad 21 mln. Dane z 2015 roku pokazują liczbę ludności na poziomie 38,191 mln.


Eksperci ONZ plasują nas w gronie 51 krajów, w których liczba ludności między 2017 r. a 2050 r. z roku na rok stopniowo zmniejszy się. Jednak to nie wszystko, należymy bowiem także do grupy kilku państw, w których ten proces będzie największym problemem. O ponad 15 proc. spadek populacji dotknie także Bułgarię, Chorwację, Łotwę, Litwę, a ponadto Mołdawię, Rumunię, Serbię i Ukrainę.

W ciągu najbliższych 30 lat populacja w Polsce zmniejszy się o 15 proc., co da 32,4 mln osób. Pod koniec wieku dojdzie do spadku o prawie 45 proc. Oznacza to, że w naszym kraju będzie zamieszkiwać mniej ludzi niż w 1950 r., kiedy liczba mieszkańców Polski wynosiła 25 mln.

Mediana wieku polskiej populacji wyniesie w 2050 roku 50 lat. W ciągu najbliższego pół wieku relacja osób powyżej 64. roku życia do tych w wieku 15-64 lata prawie się potroi z obecnych 22 proc.

– Niemal wszystkie kraje rozwinięte będą doświadczać spadku populacji, nie ma co straszyć liczbami, bo o bogactwie narodów świadczyć może wydajność pracy. Problemem jest nie liczba pracowników, ale to, jak zapewnić, by pozostali byli wydajni. Starzejemy się w szybkim tempie, ale jeśli coraz większy odsetek populacji pracuje głową, a nie mięśniami, starzenie się nie musi rzutować na wydajność – mówi prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.


Tyrowicz jest także przekonana, że nie uzupełnimy deficytu dzięki napływowi Ukraińców. – Ukraińskie społeczeństwo starzeje się i kurczy szybciej niż polskie. Migranci zawsze są relatywnie młodsi, ale jeśli ktoś chciałby myśleć, że napływ Ukraińców zapełni lukę demograficzną w Polsce, jest w błędzie. Na pewno nie rozwiąże naszych problemów w perspektywie demograficznej, która ma znaczenie, czyli kilkudziesięciu lat – dodaje.

Do 2050 roku populacja na Ukrainie spadnie o prawie 18 proc. Ukraińcy i Rosjanie mają jedną z najgorszych prognoz odnoście długości życia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.