Elon Musk ostrzega przed katastrofą. "Roboty to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji"

Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją
Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją Fot. YouTube | Fot. 123RF
Elon Musk, założyciel Tesla, PayPal i SpaceX, przekonuje, że sztuczna inteligencja może być najbardziej destruktywną technologią ze wszystkich, które stworzył człowiek. Apeluje o spodziewanie się najgorszego w wypadku braku działania na rzecz zabezpieczenia się przed ekspansją robotów – technologią, która może wymknąć się spod kontroli.


– Sztuczna inteligencja to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji – mówi podczas National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island. Twierdzi, że styka się z obecnie najbardziej zaawansowaną technologią opartą na sztucznej inteligencji i stąd jego apel.

– Dopóki ludzie nie zobaczą robotów, które chodzą po ulicach i zabijają, nie będą wiedzieć, jak mają reagować, bo sztuczna inteligencja wydaje im się taka egzotyczna. Zagadnienie sztucznej inteligencji to rzadki przypadek, kiedy powinniśmy być proaktywni w ustanawianiu regulacji, a nie reaktywni. Z reaktywną postawą dojdziemy do momentu, w którym będzie już za późno – dodaje.

– Regulowanie jakiegoś tematu ma miejsce, gdy wydarzy się dużo złych rzeczy i dochodzi do oburzenia opinii publicznej. Po wielu latach w końcu dochodzi do ustanowienia regulacji w  określonej branży. Wtedy pojawiają się firmy, które stawiają wyraźny opór, bo nie chcą, żeby ktoś narzucał im, co mają robić. Całość trwa  w nieskończoność – wyjaśnia.


W całej sprawie ciekawe jest to, że Musk założył firmę Neuralink i fundację OpenAI. Neuralink pracuje nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem. Technologia nosi nazwę „neural lace”. Chodzi w niej o wszczepie specjalnych elektrod do naszego umysłu, co miałoby zapewnić możliwość bezpośredniego odbierania sygnałów z komputera i wysyłania ich do niego. Celem jest poprawienie wydajności intelektualnej człowieka i pozwolenie, by intuicyjnie zarządzał on maszynami w swoim otoczeniu.

OpenAl to z kolei organizacja non-profit, która miałaby stworzyć zasady bezpieczeństwa dotyczące działania sztucznej inteligencji. Celem jest „rozwijanie AI w taki sposób, który przyniesie korzyści całej ludzkości”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.