Elon Musk ostrzega przed katastrofą. "Roboty to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji"

Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją
Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją Fot. YouTube | Fot. 123RF
Elon Musk, założyciel Tesla, PayPal i SpaceX, przekonuje, że sztuczna inteligencja może być najbardziej destruktywną technologią ze wszystkich, które stworzył człowiek. Apeluje o spodziewanie się najgorszego w wypadku braku działania na rzecz zabezpieczenia się przed ekspansją robotów – technologią, która może wymknąć się spod kontroli.

– Sztuczna inteligencja to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji – mówi podczas National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island. Twierdzi, że styka się z obecnie najbardziej zaawansowaną technologią opartą na sztucznej inteligencji i stąd jego apel.

– Dopóki ludzie nie zobaczą robotów, które chodzą po ulicach i zabijają, nie będą wiedzieć, jak mają reagować, bo sztuczna inteligencja wydaje im się taka egzotyczna. Zagadnienie sztucznej inteligencji to rzadki przypadek, kiedy powinniśmy być proaktywni w ustanawianiu regulacji, a nie reaktywni. Z reaktywną postawą dojdziemy do momentu, w którym będzie już za późno – dodaje.

– Regulowanie jakiegoś tematu ma miejsce, gdy wydarzy się dużo złych rzeczy i dochodzi do oburzenia opinii publicznej. Po wielu latach w końcu dochodzi do ustanowienia regulacji w  określonej branży. Wtedy pojawiają się firmy, które stawiają wyraźny opór, bo nie chcą, żeby ktoś narzucał im, co mają robić. Całość trwa  w nieskończoność – wyjaśnia.


W całej sprawie ciekawe jest to, że Musk założył firmę Neuralink i fundację OpenAI. Neuralink pracuje nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem. Technologia nosi nazwę „neural lace”. Chodzi w niej o wszczepie specjalnych elektrod do naszego umysłu, co miałoby zapewnić możliwość bezpośredniego odbierania sygnałów z komputera i wysyłania ich do niego. Celem jest poprawienie wydajności intelektualnej człowieka i pozwolenie, by intuicyjnie zarządzał on maszynami w swoim otoczeniu.

OpenAl to z kolei organizacja non-profit, która miałaby stworzyć zasady bezpieczeństwa dotyczące działania sztucznej inteligencji. Celem jest „rozwijanie AI w taki sposób, który przyniesie korzyści całej ludzkości”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.