Globalny koncern testował na Polakach szczepionkę na ptasią grypę. Jest już pierwszy pozew

Bezdomny pozywa Novartis za szczepionkę na ptasią grypę
Bezdomny pozywa Novartis za szczepionkę na ptasią grypę Fot. Agencja Gazeta
Bezdomny wytoczył proces firmie medycznej o globalnym zasięgu. Wszystko dlatego, że przed laty brał udział w testach szczepionek na ptasią grypę i – jak twierdzi – nic o tym nie wiedział.


Novartis to działająca międzynarodowo firma medyczna z Szwajcarii. W 2017 r. wynajęła ona polską przychodnię z Grudziądza, by ta przeprowadziła testy szczepionek na ptasią grypę. Testy wykonywano na bezdomnych i ubogich, którzy otrzymywali za nie 5-15 zł. Niektórzy brali udział w testach nawet po kilkanaście razy. Łącznie zaszczpiono 350 osób, które poinformowano, że są poddawane szczepieniom na zwykłą, a nie ptasią odmianę grypy.

– Wyszukiwano biedne kraje, by móc tam szybko przeprowadzić tanie testy. Testy te robi się zawsze pod wielką presją czasu i to właśnie powoduje, że odstępuje się od przyjętych przy testach standardów. Moim zdaniem naruszona została godność człowieka – twierdzi adwokat Philip Stolkin z antyglobalizacyjnej organizacji „Public Eye”.

Oszukany bezdomny twierdzi, że nie wziąłby udziału w szczepieniach, gdyby wiedział, że chodzi o ptasią grypę. Polak złożył już proces przeciwko Novartisowi – stawka toczy się o około 400 tys. zł. Za zaangażowanie prawnika odpowiada organizacja „Public Eye”. W naszym kraju odrzucono już pozew Polaka. Uargumentowano to tym, że testy nie wyrządziły mu krzywdy.


Do odpowiedzialności pociągnięto ludzi, którzy przeprowadzali testy w Polsce. – Z ulgą przyjęliśmy do wiadomości, że osoby, które dopuściły się oszukańczych praktyk, zostały pociągnięte do odpowiedzialności – twierdzi Novartis, który teraz sam musi stawić czoła poszkodowanemu Polakowi.

źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych