Prognozy polskich ekonomistów przebiły wszystko. Czeka nas najwyższy wzrost PKB od lat

Mateusz Morawiecki mówi o bardziej skutecznym uszczelnianiu podatku VAT. Wspomina także o wzroście PKB na poziomie 3,6 proc.
Mateusz Morawiecki mówi o bardziej skutecznym uszczelnianiu podatku VAT. Wspomina także o wzroście PKB na poziomie 3,6 proc. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Analitycy wieszczą największy wzrost PKB dla Polski. Ma on wynieść aż 4 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2011 roku.


Analitycy, Monika Kurtek i Piotr Bielski, są pewni, że 2017 rok zamknie się wzrostem PKB na poziomie 4 proc. Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego, wskazuje na ponad 4-procentowy wzrost popytu konsumpcyjnego. W ostatnich miesiącach kilka instytucji finansowych podwyższało prognozy wzrostu gospodarczego Polski. Żadna jednak nie pokusiła się o taki wskaźnik.

Jak mówi ekonomistka, wzrost wynika z tego, że przyspieszyły inwestycje. Wskazuje na to produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła w drugim kwartale o ok. 7,5-8 proc. Z kolei Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK, mówi, że w drugiej połowie roku konsumpcja powinna utrzymać wysokie tempo wzoru. Pozytywni wpłynąć na to ma obniżenie wieku emerytalnego, gdyż spora grupa otrzyma pieniądze z ZUS. Wcześniej dużej zmiany w prognozie wzrostu gospodarczego Polski dokonała Komisja Europejska. Zgonie z jej przewidywaniami PKB ma pójść w górę w tym roku o 3,5 proc., a nie jak prognozowano w lutym 3,2 proc.

Świetlaną przyszłość polskiej gospodarce wróży również sam Mateusz Morawiecki, który powiedział, że całoroczny plan uszczelniania VAT został wykonany „z nawiązką” i dodał, że podtrzymuje prognozę wzrostu PKB o 3,6 proc.

Morawiecki chwali się, że działania, mające na celu uszczelnienie podatku VAT, idą w coraz lepszym kierunku. Opowiada o wykonaniu deficytu budżetowego. – To stoi w dużym związku z naszym działaniem w zakresie uszczelniania systemu podatkowego. Z podjęciem tej rękawicy, którą rzuciły nam – a my ją podjęliśmy – grupy przestępcze, te mafie VAT-owskie. Nasi urzędnicy skarbowi, nasi informatycy, nasi analitycy danych coraz lepiej potrafią namierzyć tych przestępców – wyjaśnia Morawiecki.


– Nasz plan na cały rok, który nałożyliśmy sobie w ustawie budżetowej, wykonaliśmy z nawiązką już na półrocze. Dlatego jestem w bardzo optymistycznym nastroju. Widzą to zarówno inwestorzy międzynarodowi, widzą to agencje ratingowe, rosną inwestycje i cieszę się, że osiągnęliśmy taki efekt gospodarczy na skutek uszczelnienia – przekonuje.

źródło: Forsal
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.