Rząd podnosi płace dla lekarzy. Ale to i tak głodowe stawki jak na Europę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluje płacę minimalną lekarzy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluje płacę minimalną lekarzy Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Prezydent podpisał ustawę, która gwarantuje lekarzom określoną płacę minimalną. Wzrost nie nastąpi od razu, tylko będzie odbywał się stopniowo aż do 2022 roku.


Pierwsze zwiększenie płacy, o co najmniej 10 proc. różnicy między wynagrodzeniem zasadniczym a minimalnym, wchodzi w tym miesiącu. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów wyniesie niespełna 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji 5,9 tys. zł, a lekarzy bez specjalizacji 5,3 tys. zł. Zarobki stażysty wyniosą kolei prawie 3,7 tys. zł (kwoty brutto).

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem zarobią minimum 5,3 tys. zł (mając specjalizację) lub 3,7 tys. zł w wypadku braku specjalizacji.

Pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją zarobi co najmniej 5,3 tys. zł. Pielęgniarki pozbawione tytułu magistra, ale mające specjalizację dostaną 3,7 tys. zł, a te bez specjalizacji – 3, 2 tys. zł. Fizjoterapeuci i pozostali pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem zarobią 3,2 tys. zł.

Jest to zmiana na lepsze, ale podane kwoty nie robią wrażenia, jeśli przyjrzymy się zarobkom lekarzy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Początkujący lekarz bez specjalizacji zarobi w Niemczech 2300-2400 euro, co daje około 10 tys. zł. W Wielkiej Brytanii polscy lekarze zarobią 90 tys. funtów rocznie, czyli ok. 35 tys. zł miesięcznie. W Szwecji specjalista, pracując tylko na jednym etacie, uzyska 35-40 tys. zł miesięcznie.


źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.