Rząd podnosi płace dla lekarzy. Ale to i tak głodowe stawki jak na Europę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluje płacę minimalną lekarzy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluje płacę minimalną lekarzy Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Prezydent podpisał ustawę, która gwarantuje lekarzom określoną płacę minimalną. Wzrost nie nastąpi od razu, tylko będzie odbywał się stopniowo aż do 2022 roku.


Pierwsze zwiększenie płacy, o co najmniej 10 proc. różnicy między wynagrodzeniem zasadniczym a minimalnym, wchodzi w tym miesiącu. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów wyniesie niespełna 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji 5,9 tys. zł, a lekarzy bez specjalizacji 5,3 tys. zł. Zarobki stażysty wyniosą kolei prawie 3,7 tys. zł (kwoty brutto).

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem zarobią minimum 5,3 tys. zł (mając specjalizację) lub 3,7 tys. zł w wypadku braku specjalizacji.

Pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją zarobi co najmniej 5,3 tys. zł. Pielęgniarki pozbawione tytułu magistra, ale mające specjalizację dostaną 3,7 tys. zł, a te bez specjalizacji – 3, 2 tys. zł. Fizjoterapeuci i pozostali pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem zarobią 3,2 tys. zł.

Jest to zmiana na lepsze, ale podane kwoty nie robią wrażenia, jeśli przyjrzymy się zarobkom lekarzy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Początkujący lekarz bez specjalizacji zarobi w Niemczech 2300-2400 euro, co daje około 10 tys. zł. W Wielkiej Brytanii polscy lekarze zarobią 90 tys. funtów rocznie, czyli ok. 35 tys. zł miesięcznie. W Szwecji specjalista, pracując tylko na jednym etacie, uzyska 35-40 tys. zł miesięcznie.


źródło: Bankier.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.