Wtopiliśmy już w ten system 370 mln zł z kieszeni podatników, i wciąż nie działa. "Taniej wyjdzie stworzenie nowego"

Na ZSIN przeznaczono 370 mln zł. System jednak nadal nie działa i nie wiadomo, jakie będą jego dalsze losy
Na ZSIN przeznaczono 370 mln zł. System jednak nadal nie działa i nie wiadomo, jakie będą jego dalsze losy Fot. Marcin Wołoszczak / AG
Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) miał zapewnić szybki dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji o gruntach z zabudowaniami. Jego postawienie kosztowało... 370 mln zł. System miał być gotowy rok temu, ale misja skończyła się niepowodzeniem. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich twierdzi, że lepiej zbudować system od nowa, niż ładować pieniądze w ratowanie obecnego.


Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich przekonuje, że zbudowanie systemu od początku, w oparciu o poprawione założenia, może okazać się tańsze od naprawiania obecnego ZSIN.

– Ten system już na początku miał grzechy pierworodne, które nigdy nie zostały usunięte i przyczyniły się do takiego nie innego podejścia do tworzenia go w poszczególnych powiatach. W tej chwili stajemy przed znanym w ekonomii problemem kosztów utopionych. Włożyliśmy w system dostatecznie dużo pieniędzy i żal jest nam, żeby zostały zmarnowane – mówi.

Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, powiedział, że na budowę systemu wydano w latach 2001-2005 ponad 148 mln zł. W latach 2010-2018 wydano kolejne ponad 225 mln zł. Żuchowski twierdzi jednak, że pieniądze poszły w błoto, bo system, choć w założeniu logiczny, został źle zorganizowany, a na dodatek nie udało się zrealizować założonego terminu.

– Ten termin za chwilę będzie rok po przekroczeniu. Nie chcielibyśmy wyznaczać kolejnego. Na dzień dzisiejszy stoimy przed znakiem zapytania, co dalej. Pytanie do wszystkich interesariuszy, którzy mieliby z tego systemu skorzystać, czy jesteśmy w stanie tę usługę zrealizować na zaplanowanym poziomie – wyjaśnia. Proponuje, by minister cyfryzacji objął pieczę nad przygotowywaniem systemu, ponieważ posiada niezbędne narzędzia i odpowiednie umocowanie w strukturze administracji rządowej.źródło: PortalSamorzadowy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.