Hipster+ zamiast Mieszkania+. W tym polskim mieście klucze do lokalu obok słynnej dzielnicy dostaniemy za grosze

Wycieczka po Nikiszowcu słynnego prof. Zimbardo
Wycieczka po Nikiszowcu słynnego prof. Zimbardo Przemysław Jendroska/Agencja Gazeta
Nowoczesne mieszkanie położone w sąsiedztwie zabytkowej dzielnicy – to brzmi jak urzeczywistnienie marzeń każdego hipstera (i nie tylko). Taka perełka czekać będzie za chwile na mieszkańców Katowic, gdzie właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie zabudowy działki położonej tuż przy zabytkowym osiedlu górniczym Nikiszowiec.


Rządowy program mieszkanie+ ruszył z pełną mocą. W całej Polsce w budowie jest około 1200 mieszkań, a przymiarki obejmują kolejne 10 tys. Program kierowany jest do osób, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki nie pozwalają im na wynajęcie lokalu na rynku. Rząd deklaruje, że miesięczny czynsz ma wahać się między 10 a 20 złotymi za metr kwadratowy. Oznacza to, że za dwupokojowe mieszkanie zapłacilibyśmy równowartość tego, co w Warszawie trzeba dać za jednoosobowy pokój w dobrej lokalizacji.
I właśnie na takich atrakcyjnych warunkach będzie można wynająć (a w przyszłości również przejąć) mieszkania, które warszawiacy z pracowni 22Architekci szykują w Katowicach. Ich projekt ma nawiązywać do bezpośredniego sąsiedztwa działki, czyli zabytkowego osiedla Nikiszowiec. To jedna z największych atrakcji całej aglomeracji. Osiedle powstało na początku ubiegłego wieku i do dzisiaj zachowało swój klimatyczny, robotniczy charakter.

– Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia – podkreślał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Harmonogram inwestycji zakłada uzyskanie pozwoleń na budowę pod koniec 2017 roku, a rozpoczęcie prac – na wiosnę 2018 roku. Zakończenie realizacji zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 roku.


źródło: Dziennik Zachodni/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby