Hipster+ zamiast Mieszkania+. W tym polskim mieście klucze do lokalu obok słynnej dzielnicy dostaniemy za grosze

Wycieczka po Nikiszowcu słynnego prof. Zimbardo
Wycieczka po Nikiszowcu słynnego prof. Zimbardo Przemysław Jendroska/Agencja Gazeta
Nowoczesne mieszkanie położone w sąsiedztwie zabytkowej dzielnicy – to brzmi jak urzeczywistnienie marzeń każdego hipstera (i nie tylko). Taka perełka czekać będzie za chwile na mieszkańców Katowic, gdzie właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie zabudowy działki położonej tuż przy zabytkowym osiedlu górniczym Nikiszowiec.


Rządowy program mieszkanie+ ruszył z pełną mocą. W całej Polsce w budowie jest około 1200 mieszkań, a przymiarki obejmują kolejne 10 tys. Program kierowany jest do osób, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki nie pozwalają im na wynajęcie lokalu na rynku. Rząd deklaruje, że miesięczny czynsz ma wahać się między 10 a 20 złotymi za metr kwadratowy. Oznacza to, że za dwupokojowe mieszkanie zapłacilibyśmy równowartość tego, co w Warszawie trzeba dać za jednoosobowy pokój w dobrej lokalizacji.
I właśnie na takich atrakcyjnych warunkach będzie można wynająć (a w przyszłości również przejąć) mieszkania, które warszawiacy z pracowni 22Architekci szykują w Katowicach. Ich projekt ma nawiązywać do bezpośredniego sąsiedztwa działki, czyli zabytkowego osiedla Nikiszowiec. To jedna z największych atrakcji całej aglomeracji. Osiedle powstało na początku ubiegłego wieku i do dzisiaj zachowało swój klimatyczny, robotniczy charakter.

– Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia – podkreślał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Harmonogram inwestycji zakłada uzyskanie pozwoleń na budowę pod koniec 2017 roku, a rozpoczęcie prac – na wiosnę 2018 roku. Zakończenie realizacji zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 roku.


źródło: Dziennik Zachodni/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.