Microsoft chce uśmiercić legendarnego Painta. Program trafił na czarną listę

Microsoft chce, by wraz z kolejnymi aktualizacjami Windowsa zniknął Paint
Microsoft chce, by wraz z kolejnymi aktualizacjami Windowsa zniknął Paint Fot. Wikipedia/CC BY 0
Program, który zna każdy użytkownik komputera, czyli Paint może zniknąć na zawsze. Jest z nami od 1985 roku, na rynku pojawił się wraz z premierą Windows 1.0. Od tego momentu był on nieodłącznym elementem każdej kolejnej wersji systemu Windows.

Paint nie ma tylu funkcji, co zaawansowane programy graficzne, ale jest prosty w obsłudze, a na dodatek wszyscy go doskonale znają. Efekt? Wielu użytkowników nadal chętnie z niego korzysta. Wszystko wskazuje jednak na to, że dalsze losy programu są policzone.

Microsoft opublikował bowiem listę elementów, które zostaną usunięte lub przestaną być rozwijane wraz z najnowszą aktualizacją Windows 10. Znalazł się na niej między innymi Paint, który – choć nie zniknie wraz z nadchodzącą aktualizacją – nie będzie dalej rozwijany. Oznacza to, że tylko kwestią czasu jest jego całkowite usunięcie z systemu. Microsoft informuje, że popularny edytor graficzny może zniknąć przy kolejnych uaktualnieniach Windowsa.
W Paincie powstają wbrew pozorom czasem prawdziwe graficzne dzieła. Przykładem są prace niejakiego Pata Hinesa, który – jak przyznaje – nigdy nie miał głowy do nauki zaawansowanych programów graficznych. Przez ostatnie 10 lat uczył się tworzenia grafiki w Paincie, a efekt jest zdumiewający.

Windows 10 jest obecnie wyposażony w Paint 3D, który pozwala na obróbkę trójwymiarowych obiektów. Najprawdopodobniej to właśnie on będzie następcą klasycznego Painta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.