Żaden Bitcoin ani Ethereum. Jak na drożdżach rośnie inna kryptowaluta. W ciągu roku urosła o... 3977 procent

Kryptowaluta XPR wzrosła od początku roku o 3977 proc. Znalazła się na trzeciej pozycji za bitcoinem i ethereum.
Kryptowaluta XPR wzrosła od początku roku o 3977 proc. Znalazła się na trzeciej pozycji za bitcoinem i ethereum. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Takie wzrosty przyprawiają o zawrót głowy. Od początku tego roku ta kryptowaluta zaliczyła wzrost o 3977 proc. Chodzi o XRP. To wirtualna waluta start-upu Ripple z San Francisco, którą notuje już 30 giełd. XRP ma trzecią pod względem wielkości kapitalizację wśród wirtualnych walut. Lepsze wyniki mają jedynie bitcoin i ether firmy Ethereum.

W drugim kwartale 2017 roku Ripple odnotowała transakcje na poziomie 30 mln dol. Ripple nie pobiera opłat za dokonywanie transakcji, ale bierze prowizję przy wymianie XRP na inne kryptowaluty. W momencie pisania tego tekstu XRP notowany jest na poziomie 0,1758 dol. Nie jest to imponujący wynik przy bitcoinie (2.609,3 dol.), ale pamiętajmy, że XRP startował w tym roku z poziomu 0.0065 dol.

XRP to jedna z 800 kryptowalut, które powstały na fali sukcesu i wzrostu bitcoina. Pojawiły się jednak głosy, że mamy do czynienia z bańką spekulacyjną, czyli samonapędzającym się procesem niezrównoważonego wzrostu.

Z XRP powiązany jest cały system rozliczeniowy. W ramach sieci Ripple mamy możliwość wymiany różnych jednostek wartości – nawet tradycyjnych walut, jak euro czy dolary. Kryptowalutę wykorzystuje się, kiedy nie można wyznaczyć wiarygodnego kursu wymiany pomiędzy tradycyjnymi walutami. XRP pełni bowiem wówczas rolę uniwersalnego środka płatniczego. Kryptowaluta, w przeciwieństwie do bitcoina, nie wymaga wykopywania.


źródło: CNBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.