Klamka zapadła. W Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa

Decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce już zapadła. Morawiecki i Tchórzewski nie mogą jednak dojść do porozumienia
Decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce już zapadła. Morawiecki i Tchórzewski nie mogą jednak dojść do porozumienia Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta | Fot. 123RF
Decyzja już zapadła. W Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa. Nie wiadomo jeszcze, gdzie dokładnie, ale w grę wchodzą dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) i Żarnowiec (gminy Krokowa i Gniewino). W obu miejscowościach przeprowadzane są badania środowiskowe – wraz z ich zakończeniem i wyborem miejsca nastąpi rozpoczęcie przetargu.


Skąd taka decyzja? – Musimy pokazać Brukseli zeroemisyjną atomówkę, żebyśmy mieli kartę przetargową dla dalszych inwestycji w węgiel – twierdzi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” jeden z polityków PiS. Dziennik przypomina, że w podobnym tonie wypowiadało się w ostatnich miesiącach Ministerstwo Energii.

Nie wiadomo na razie, skąd zostaną wzięte pieniądze na budowę elektrowni. Ponadto „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że resorty rozwoju i energii mają problem z porozumieniem się. Mateusz Morawiecki upatruje kupno francuskiej technologii, bo ociepliłoby to nasze relacje gospodarze z Paryżem, które nie są najlepsze po unieważnieniu przetargu na caracale. Krzysztof Tchórzewski przeforsowuje z kolei technologię koreańską i chińską, gdzie wymagana jest certyfikacja na rynku europejskim.

– Osobiście jestem zwolennikiem, żebyśmy mieli do trzech elektrowni jądrowych w perspektywie do 2050-2060. Przynajmniej powinniśmy to rozpocząć i jako minister podejmuję działania, żeby taka budowa rozpoczęła się – twierdzi Tchórzewski.

Jeszcze w sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii informowało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej. Elektrownie o mocy około 1 000 MW miałyby powstać w ciągu 10 lat ze wskazaniem na budowę trzech nowych bloków węglowych. Budowa reaktora o takiej mocy to koszt około 16 mld zł. Tchórzewski wyklucza finansowanie z budżetu państwa i kontrakty różnicowe, a więc takie, gdzie państwo gwarantuje producentowi stałą cenę za sprzedaż prądu, dopłacając, kiedy jest niższa niż rynkowa.


źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę