Wielka czystka w instytutach badawczych. Wieloletni dyrektorzy idą na bruk, rząd powołuje nowych według widzimisię

Krzysztof Jurgiel ma prawo do zwalniania dyrektorów instytutów badawczych i zastępowania ich innymi. Wszystko przez zmiany, które wprowadził rząd
Krzysztof Jurgiel ma prawo do zwalniania dyrektorów instytutów badawczych i zastępowania ich innymi. Wszystko przez zmiany, które wprowadził rząd Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta | Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Krzysztof Jurgiel to nie tylko minister rolnictwa i człowiek, który dba m.in. o udziały w firmie, która jest „producentem najlepszego nasienia buhajów w kraju”. Jak wynika z informacji Money.pl, okazuje się także odpowiedzialny za porządki w instytutach badawczych. Porządki te ograniczają się do zwalniania ludzi, a następnie zastępowania ich bardziej „adekwatnymi” – innymi słowy, związanymi z Prawem i Sprawiedliwością.


Jurgiel jest mało barwną postacią przy takim nazwisku jak Artur Hugo Świergiel. To właśnie on zastąpi dotychczasową dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, dr hab. Renatę Jędrzejczak, którą zwolnił minister rolnictwa. Prof. Świergiel zacięcie przeciwstawia się ideologii gender, jego organizacja z kolei porównuje prezydenta Poznania do Adolfa Hitlera. Wszystko dlatego, że prezydent nie chce odbudowy pomnika Jezusa. „Hitler nie chciał widzieć i Prezydent Poznania... też nie chce Pomnika”.

Czystki w instytutach sięgają jednak głębiej. Nowa praca znalazła się także dla prof. Stanisława Mariusza Karpińskiego. W 2015 roku Karpiński trafił do Narodowej Rady Rozwoju, którą powołał jego znajomy Andrzej Duda. Karpiński otrzymał aktualnie stanowisko dyrektora w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Znaczące jest to, że poprzedni dyrektor, Edward Arseniuk, był na stanowisku przez 19 lat.

Skąd taka samowolka rządu, która pozwala na zwalnianie ludzi wedle własnego widzimisię? Otóż, zgodnie z tym co uchwalili w ubiegłym roku politycy PiS, wybór szefów instytutów naukowych zależy w stu procentach od ministra, któremu podlegają. Żaden konkurs, który pozwoliłby wybrać najbardziej kompetentną osobę, nie jest więc potrzebny. Dawniej za konkursy odpowiadała rada naukowa danego instytutu.


Karuzela kadrowa trwa w najlepsze. Nowi dyrektorzy, zastępując poprzednich, pojawili się także w Instytucie Ochrony Roślin, Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym i Instytucie Zootechniki. Ciekawe jest to, że za sprawą zmian wprowadzonych przez rząd, dyrektor instytutu nie musi znać języka obcego. Możliwość swobodnego zwalniania dyrektorów i ich zastępowania została uznana za Ekspertów Sądu Najwyższego za rozwiązanie z lat 50. Jak tłumaczą się członkowie rządu? Przekonują, że chcieli w ten sposób podnieść jakość kadry zarządzającej.

źródło: Money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę