Wielka czystka w instytutach badawczych. Wieloletni dyrektorzy idą na bruk, rząd powołuje nowych według widzimisię

Krzysztof Jurgiel ma prawo do zwalniania dyrektorów instytutów badawczych i zastępowania ich innymi. Wszystko przez zmiany, które wprowadził rząd
Krzysztof Jurgiel ma prawo do zwalniania dyrektorów instytutów badawczych i zastępowania ich innymi. Wszystko przez zmiany, które wprowadził rząd Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta | Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Krzysztof Jurgiel to nie tylko minister rolnictwa i człowiek, który dba m.in. o udziały w firmie, która jest „producentem najlepszego nasienia buhajów w kraju”. Jak wynika z informacji Money.pl, okazuje się także odpowiedzialny za porządki w instytutach badawczych. Porządki te ograniczają się do zwalniania ludzi, a następnie zastępowania ich bardziej „adekwatnymi” – innymi słowy, związanymi z Prawem i Sprawiedliwością.

Jurgiel jest mało barwną postacią przy takim nazwisku jak Artur Hugo Świergiel. To właśnie on zastąpi dotychczasową dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, dr hab. Renatę Jędrzejczak, którą zwolnił minister rolnictwa. Prof. Świergiel zacięcie przeciwstawia się ideologii gender, jego organizacja z kolei porównuje prezydenta Poznania do Adolfa Hitlera. Wszystko dlatego, że prezydent nie chce odbudowy pomnika Jezusa. „Hitler nie chciał widzieć i Prezydent Poznania... też nie chce Pomnika”.

Czystki w instytutach sięgają jednak głębiej. Nowa praca znalazła się także dla prof. Stanisława Mariusza Karpińskiego. W 2015 roku Karpiński trafił do Narodowej Rady Rozwoju, którą powołał jego znajomy Andrzej Duda. Karpiński otrzymał aktualnie stanowisko dyrektora w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Znaczące jest to, że poprzedni dyrektor, Edward Arseniuk, był na stanowisku przez 19 lat.

Skąd taka samowolka rządu, która pozwala na zwalnianie ludzi wedle własnego widzimisię? Otóż, zgodnie z tym co uchwalili w ubiegłym roku politycy PiS, wybór szefów instytutów naukowych zależy w stu procentach od ministra, któremu podlegają. Żaden konkurs, który pozwoliłby wybrać najbardziej kompetentną osobę, nie jest więc potrzebny. Dawniej za konkursy odpowiadała rada naukowa danego instytutu.


Karuzela kadrowa trwa w najlepsze. Nowi dyrektorzy, zastępując poprzednich, pojawili się także w Instytucie Ochrony Roślin, Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym i Instytucie Zootechniki. Ciekawe jest to, że za sprawą zmian wprowadzonych przez rząd, dyrektor instytutu nie musi znać języka obcego. Możliwość swobodnego zwalniania dyrektorów i ich zastępowania została uznana za Ekspertów Sądu Najwyższego za rozwiązanie z lat 50. Jak tłumaczą się członkowie rządu? Przekonują, że chcieli w ten sposób podnieść jakość kadry zarządzającej.

źródło: Money.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.