Dżentelmeni z "Solidarności" odwracają kota ogonem. Unia myli dyskryminację mężczyzn z przywilejem dla kobiet – twierdzą

Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność" uważa, że zróżnicowanie wieku emerytalnego to nie dyskryminacja, tylko przywilej
Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność" uważa, że zróżnicowanie wieku emerytalnego to nie dyskryminacja, tylko przywilej Foto: Dominik Gajda / Agencja Gazeta
Rzeczniczce Komisji Europejskiej dostało się od Piotra Dudy, szefa NSZZ "Solidarność". – Zróżnicowanie wieku emerytalnego to nie dyskryminacja, to przywilej – uważa związkowiec, broniąc ustaw dotyczących przechodzenia kobiet na emeryturę w niższym wieku, niż mężczyźni. A zaczęło się od awantury o sądy.


Kilka dni temu wiceszef KE, zakwestionował różnice wieku, w jakim sędziowie mają przechodzić na emeryturę – wyższy dla mężczyzn, niższy dla kobiet. NSZZ Solidarność odpowiedziała pytaniem, czy Frans Timmermans, w ogóle kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce.

Okazało się, że tak – rzeczniczka KE Mina Andreewa odpowiedziała, iż "wszystkie kraje członkowskie, które ciągle mają zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, a jest ich niewiele, muszą podejmować kroki w stronę równego traktowania".

Ten argument nie trafił do szefa "Solidarności", który stwierdził, iż KE myli dyskryminację z przywilejem a niższy wiek emerytalny "ze względu na wyjątkową rolę kobiet dla funkcjonowania społeczeństwa, w tym szczególnie demografii, jest ich przywilejem, a nie dyskryminacją”.

Dodał, że nowy wiek przechodzenia na emeryturę nie jest obowiązkowy a panie same będą mogły zdecydować kiedy skorzystają z tego uprawnienia. Zaznaczył również, że prawdziwa dyskryminacja to zróżnicowanie płac w UE.

Dyskusja jest pokłosiem decyzji KE o o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w nowej ustawie o ustroju sądów powszechnych. Komisja dopatrzyła się dyskryminacji ze względu na płeć, bo zapisano w niej odmienny wiek przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem Komisji jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.


Tymczasem od października wchodzi reforma emerytalna, w której podobne będą obowiżaywać podobne przepisy – panie uzyskają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Obecnie ustawowy wiek emerytalny wynosi 67 lat.

źródło: PulsHR.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę