Polskie biura podróży wykreślane na potęgę. Klienci mają powody do obaw

120 biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem
120 biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) informuje, że nawet 120 małych biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem z rejestrów. TFG wysłał już do marszałków województw wnioski w tej sprawie. Chodzi o brak realizacji obowiązków względem TFG, czego konsekwencją jest zagrożenie dla bezpieczeństwa turystów.

– Sprawa dotyczy blisko 3 procent przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) i najprawdopodobniej obejmuje te biura podróży, które nie prowadzą już działalności, a jedynie nie dopełniły formalności wykreślenia się z rejestru – przekonuje Renata Mentlewicz, dyrektor Biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Dodaje, że ważne jest, aby klienci dokładne weryfikowali firmy, które organizują wycieczki. Chodzi nie tylko o sprawdzenie, czy biuro ma wpis do ewidencji, ale i to, jaka jest wartość jego zabezpieczenia w tzw. pierwszym filarze.

Drugim filarem jest TFG. Stanowi on zabezpieczenie dla turystów w wypadku niewypłacalności organizatora wycieczki. Zapewnia więc niezbędne środki, kiedy ten nie jest w stanie zapewnić powrotu klientów do kraju, a środki z pierwszego filaru są niewystarczające. Odnosi się to także do sytuacji, kiedy biura są w stanie pokryć tylko część roszczeń w wypadku niezrealizowanych wyjazdów.

Fundusz został uruchomiony w listopadzie 2016 roku, a biura zobowiązały się do przekazania do TFG comiesięcznych deklaracji o sprzedanych imprezach i składkach przeznaczanych na dodatkowe zabezpieczenia turystów. Rzecz jasna nie wszystkie tego dokonały. Rozpoczęto więc wyjaśnienia, o które biura podróży dokładnie chodzi. Wysłano 618 wezwań, a ostatecznie okazała się, że 120 z nich nadaje się do wykreślenia. TFG wysłało już wnioski do marszałków województw o wykreślenia ich z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.


Uspokajamy, w wypadku wykreślenia danego biura podróży, nadal będzie on zobowiązany do wywiązania się z uprzednio zawartych z klientami umów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.