Pierwszy raz w historii polska gmina idzie do likwidacji, a inna przejmie po niej miliony długu

Gmina Ostrowice jako pierwsza w historii zostanie zlikwidowana. Wszystko przez dług wynoszący ponad 33 mln zł
Gmina Ostrowice jako pierwsza w historii zostanie zlikwidowana. Wszystko przez dług wynoszący ponad 33 mln zł Fot. Cezary Aszkiełowicz
Zachodniopomorskie Ostrowice są zadłużone na ponad 33 mln zł. Gmina pożyczała bowiem pieniądze w parabankach. Jej roczne dochody przynoszą zaledwie 11 mln zł. W efekcie tego wojewoda zachodniopomorski wystąpił o likwidację gminy, a to poskutkuje jej przyłączeniem do Drawska Pomorskiego.


Gmina zostanie zlikwidowana najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.
Ostrowice po likwidacji zostaną przyłączone do Drawska Pomorskiego. Oznacza to dla Drawska Pomorskiego przejęcie zadłużenia. Gminy mają trzy miesiące na ustosunkowanie się do decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kolejnym krokiem jest stworzenie planu pomocy dla Drawska Pomorskiego. Chodzi o to, by zaowocował on możliwością spłaty pożyczek. Sytuacja jest precedensowa, dlatego wprowadzenie dogodnych dla wszystkich procedur jest trudne.

Wszystko zaczęło się od kredytu, z którego spłaceniem miały problem Ostrowice. Zaowocowało to spiralą zadłużenia. Ratowano bowiem sytuację poprzez zaciąganie kolejnych kredytów, sprzedając część gminnej infrastruktury (np. wodociągi), a nawet emitując obligacje. Takie działanie nie dawało jednak długotrwałego efektu i problemy finansowe powracały. Przygotowano co prawda program naprawczy, lecz resort finansów stwierdził, że Ostrowice mu nie podołają.

Wacław Micewski, wójt Ostrowic, wpadł na pomysł, jak uratować sytuację, ale i tak okazał się on nieskuteczny. – Mieliśmy inwestorów zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, w tym siłowni wiatrowych. Jednak przeszkodą były ograniczenia związane z ochroną środowiska – przekonuje. Dodajmy, że najnowsze ekspertyzy pozwalają na realizację takiej inwestycji, ale pieniądze wpływałyby dopiero po trzech latach. To o wiele za późno dla Ostrowic.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę