Opłakany stan polskich miast. Lista tych, którym grozi zapaść, jest przytłaczająca

Elbląg, gdzie znajduje się Stolzen, firma produkująca fronty i meble, znalazł się na liście 122 miast w najgorszej kondycji opracowanej przez PAN
Elbląg, gdzie znajduje się Stolzen, firma produkująca fronty i meble, znalazł się na liście 122 miast w najgorszej kondycji opracowanej przez PAN Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Polska Akademia Nauk (PAN) informuje o opłakanym stanie średnich polskich miast. Wszystko w oparciu o specjalnie przygotowaną analizę, która nie nastraja optymistycznie.


255 średnim miastom w Polsce grozi marginalizacja, a 122 z nich są w najgorszej kondycji, bo tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Największe problemy zaobserwowano w Prudniku w województwie opolskim, Hajnówce (podlaskie) i Bartoszycach (warmińsko-mazurskie).

– Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia (zanik wartości – przyp. red), rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości – informuje Polska Akademia Nauk.

Autor analizy, prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, twierdzi, że najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski związane jest z demografią. Stąd chociażby skrajnie zła pozycja Prudnika, gdzie występuje duża szansa wyludnienia.


Marek Radom, sekretarz gminy Prudnik, przekonuje, że młodzi i wykształceni, którzy zdążyli już wyjechać, wrócą, o ile dostaną pracę w mieście. – Jaskółki się już pojawiają, na naszym terenie zlokalizował się duży zakład produkcyjny. Hale są przyjęte do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, można więc korzystać z udogodnień, ze zwolnień podatkowych. Cały czas staramy się o środki unijne z przeznaczeniem na tereny inwestycyjne – wyjaśnia.

Analiza powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ministerstwo Rozwoju chce w nadchodzących latach przeznaczyć na ich wsparcie 2,5 mld zł. Skoncentrowałoby się na 122 ośrodkach wymienionych w analizie.

Pełna lista miejscowości, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze, znajduje się tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby