Jurgiel i Szydło idą w zaparte. Przekonali firmy, by sprzedawały Polakom konserwy ze świń z wirusem ASF

Beata Szydło i Krzysztof Jurgiel przeforsowali, by do sprzedaży trafiły konserwy z wieprzowiny pochodzącej ze stref zakażonych wirusem ASF
Beata Szydło i Krzysztof Jurgiel przeforsowali, by do sprzedaży trafiły konserwy z wieprzowiny pochodzącej ze stref zakażonych wirusem ASF Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Do jednostek budżetowych trafią konserwy wyprodukowane z wieprzowiny pochodzącej ze stref zakażonych wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – informuje Wirtualna Polska.


Konserwy będą – w teorii – bezpieczne dla zdrowia, bo użyte w nich mięso zostanie obrobione w temperaturze ponad 80 stopni Celsjusza. Temperatura na tym poziomie skutkuje rzekomo zniknięciem wirusa. Okazuje się, że partia produktu została już dostarczona do jednej z rządowych agencji.

Kontrowersyjny projekt został ogłoszony jeszcze w 2016 roku. Wstępne konsultacje zaowocowały tylko wycofaniem się z niego 16 firm. Do akcji wkroczyli więc minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i premier Beata Szydło – łącząc siły, przekonali do karkołomnego pomysłu wybrane firmy. Niestety nie znamy ich nazw, bo zostały utajnione w celu ochrony przed bojkotem. Posunięto się nawet o krok dalej, gdyż na konserwach zabraknie oznaczenia, które zdradzałoby, że pochodzą z miejsc występowania wirusa ASF.

Jakie jest oficjalne uzasadnienie rządu? – Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych – czytamy w komunikacie.


Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń został wykryty w Polsce w lutym 2014 r. Jak na razie został rozpoznany na ternie województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. ASF odnotowano też u dzików.

źródło: Wirtualna Polska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę