To nie kolejne pseudobadanie. Naukowcy z Albert Einstein College naprawdę odwrócili proces starzenia się

Naukowy z Albert Einstein College dokonali przełomu w dziedzinie odwracania procesu starzenia się
Naukowy z Albert Einstein College dokonali przełomu w dziedzinie odwracania procesu starzenia się Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta
Nie mamy tym razem do czynienia z kolejnym niezweryfikowanym badaniem czy pseudo teorią naukową. Odkrycie, którego dokonali naukowcy z Albert Einstein College, jest prawdziwym przełomem w badaniach na temat procesu starzenia się.

Zacznijmy od tego, że podwzgórze – część mózgu odpowiedzialna za regulację procesów wzrostu, rozwoju, reprodukcji i metabolizmu – odpowiada też za starzenie się organizmu. Tego odkrycia dokonano w 2013 roku, natomiast obecnie specjalistom z Albert Einstein College udało się zidentyfikować w podwzgórzu grupę komórek, które odpowiadają za proces degeneracji.

Komórki macierzyste podwzgórza częściowo zanikają wraz z wiekiem, a to przyspiesza nasze starzenie się. Specjaliści wykazali jednak, że mamy do czynienia z odwracalnym procesem. Zwiększając ilość komórek macierzystych lub cząsteczek, które je produkują, spowalniamy, a nawet odwracamy poszczególne aspekty starzenia się organizmu.

Do wykonania badania posłużono się myszami, u których zauważono stopniowy zanik komórek macierzystych. Większość z nich zanikała, kiedy myszy miały 2 lata. Okazało się, że poprzez ich zakłócanie dochodziło u gryzoni w średnim wieku do przyspieszenia procesu starzenia się. Zwierzęta z niesprawnymi komórkami macierzystymi umierały szybciej niż pozostałe gryzonie.


Poprzez wstrzyknięcie do mózgów myszy ze zniszczonymi komórkami (lub po prostu starym gryzoniom) nowych komórek macierzystych, spowalniano albo odwracano efekty starzenia się. W wypadku mysz poprawiła się wytrzymałość ich mięśni, koordynacja, zachowania społeczne i zdolności poznawcze. Więcej informacji na temat badania znajduje się tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.