Ziszczają się najgorsze prognozy. W Europie może zabraknąć masła, którego cena idzie ciągle w górę

Francuzi przestrzegają przed niedoborem masła w Europie
Francuzi przestrzegają przed niedoborem masła w Europie Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Popyt na masło jest tak duży, że przy niskiej podaży ceny wywindowały w Polsce do ponad 24 zł netto za kg masła. Jest to cena wyższa o przeszło 10 zł w stosunku do połowy zeszłego roku. Francuzi przekonują, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem. Ostrzegają przed niedoborem masła, który miałby nastąpić pod koniec roku.


– Cena masła, choć niestabilna, nigdy nie osiągnęła takiego poziomu jak obecnie. Pod koniec roku mogą wystąpić niedobory – przekonują. Francuzi obawiają się, że wzrosną ceny rogali, a brytyjski „Guardian” przestrzega przed niedoborem wyrobu mleczarskiego na Boże Narodzenie. Niemiecki „Die Welt” pisze z kolei o najwyższych cenach produktu w historii najnowszej.

Przez ostatnie pięć miesięcy polskie mleczarnie wyprodukowały o 5 proc. masła mniej niż w zeszłym roku. Agencja Rynku Rolnego pokazuje, że w 2017 r. produkcja masła może wynieść 190 tys. ton. Będzie więc o 6 proc. niższa niż w 2016 r.

– Od połowy 2016 r. wszystkie ceny produktów mleczarskich w całej Europie zaczęły rosnąć. Ceny tzw. jednostek tłuszczu mlecznego, wykorzystywanych w produkcji masła, wzrastają ze względu na popyt – twierdzi cytowany przez Strefę Agro „Dziennika Zachodniego” Roman Wieczorkiewicz, redaktor serwisu internetowego portalspozywczy.pl.

Jak wynika z ostatniego komunikatu resortu rolnictwa, cena masła konfekcjonowanego w pierwszym tygodniu sierpnia wyniosła średnio 24,09 zł netto za kg. Nastąpił więc wzrost o 1 zł w porównaniu do połowy lipca. Producenci są oczywiście zadowoleni z obecnej sytuacji. Zrozumieli, że opłaci im się wrzucenie wyższego biegu, jeśli chodzi o poziom wywarzania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę