Nowe przepisy to duży problem dla budujących domy w Polsce. Rząd chciał walczyć z oszustami, a wylewa dziecko z kąpielą

Foto: Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Prezydent podpisał ustawę, która miała uderzyć w nieuczciwych deweloperów. Problem w tym, że rykoszetem oberwą ludzie budujący domy w dobrej wierze i zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem.


Chodzi o ustawę, która precyzuje, iż dom jednorodzinny może się składać z najwyżej dwóch lokali mieszkalnych. Do tej pory prawo nie precyzowało, ile mieszkań może znaleźć się w tzw. budynku jednorodzinnym.

Wykorzystywali to nieuczciwi deweloperzy, którzy zgłaszali budowę domu jednorodzinnego, bo na to pozwalał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a następnie brali się za budowę niewielkiego bloku mieszkaniowego, w którym upychali kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt mieszkań.

Z ewidentnym złamaniem definicji budynku jednorodzinnego radzono sobie, dokonując faktycznego przekształcenia budynku jednorodzinnego w wielorodzinny, z pominięciem jednak procedury przed organami nadzoru budowlanego. Mimo wszystko takie budynki mogły nie spełniać np. przepisów przeciwpożarowych.

Problem w tym, że nowe przepisy uderzają też w firmy i osoby budujące zgodnie z prawem budynki, w których mieszczą się 4 mieszkania. W wielu gminach jest to dozwolone i wprost zapisane w planach zagospodarowania. De facto budynek z 4 mieszkaniami trudno nazwać blokiem a i potrafi nie wyróżniać się wielkością na willowym osiedlu.


Przed trudnym dylematem prawnych stają więc wszyscy, którzy już rozpoczęli takie budowy, z szacunków ekspertów wiadomo, że takich inwestorów jest sporo.

– Wprowadzona nowelizacja nie uwzględnia tego, iż pomimo upływu kilkunastu lat nadal w wielu miejscach w Polsce obowiązują miejscowe plany, które wprost dopuszczają zabudowę jednorodzinną z czterema lokalami mieszkalnymi w każdym budynku. W oparciu o takie akty prawa miejscowego wydane są pozwolenia na budowę dopuszczające ten rodzaj zabudowy - zauważa Michał Stanis, adwokat z kancelarii Greloch Jaworski Stanis Adwokaci sp.k.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę