Kielce walczą o zdrowe powietrze. Postawią maszynę-rzeźbę do jego filtrowania, która wygląda jak z książek Lema

"Zjadacz Kurzu", maszyna-rzeźba, która będzie filtrować powietrze, stanie w Kielcach. Za jej stworzenie odpowiada Jakub Bąkowski
"Zjadacz Kurzu", maszyna-rzeźba, która będzie filtrować powietrze, stanie w Kielcach. Za jej stworzenie odpowiada Jakub Bąkowski Fot. Jakub Bąkowski
Kielce wpadły na pomysł, jak poradzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Rozwiązanie jest nie byle jakie, bo budzi skojarzenia z literaturą Stanisława Lema. W mieście stanie bowiem ponad czterometrowa maszyna-rzeźba, która wyglądem przypomina robota. Jej zadaniem będzie filtrowanie miejskiego powietrza, a przy tym – dzięki czujnikowi zanieczyszczeń – skontroluje ona poziom jego zanieczyszczenia.

Za szkodliwość smogu odpowiadają głównie cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów i to właśnie je będzie filtrować „Zjadacz kurzu”. Nazwa nietypowa, ponieważ maszyna ma nie tylko spełniać praktyczne zadanie, ale i dostarczać doznań artystycznych. Za jej projekt odpowiada artysta Jakub Bąkowski.

– „Zjadacz kurzu” to hybryda sztuki i przemysłu. Łączy postfuturystyczne postulaty artystyczne z zaawansowaną inżynierią przemysłową. Punktem wyjścia jest dla mnie nie tylko ekologia, ale również historia regionu – mówi Bąkowski.

Kielce leżą na terenach najstarszego w Polsce okręgu górniczo-hutniczego i do dzisiaj są ważnym ośrodkiem przemysłowym. „Zjadacz kurzu” łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki, łączy historię regionu z jego współczesnością i podejmuje temat odpowiedzialności za przyszłość – podsumowuje.

Gdzie dokładnie stanie „Zjadacz kurzu”? Zobaczymy go na Placu Artystów, a więc w sercu Kielc i w centrum największego traktu komunikacyjnego miasta – ulicy Henryka Sienkiewicza. Odsłonięcie maszyny nastąpi 14 września o godz. 18.00, a machina będzie filtrować powietrze do 31 października 2017 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.