Dostali gigantyczny grant za ten wynalazek. Nadchodzi rewolucja w wykrywaniu raka

OMiProbe dostał grant w wysokości 4 mln euro
OMiProbe dostał grant w wysokości 4 mln euro Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Wynalazki zasypują nas jeden po drugim, ale takiego jak ten stworzony przez SDS Optic jeszcze nie było. Dzięki niemu medycyna wkracza na nowy poziom.

4 miliony euro, czyli 17 mln zł i 44 tys. zł. Tak ogromny grant od Komisji Europejskiej otrzymał OmiProbe firmy SDS Optic. To jedyna taka mikrosonda optyczna do szybkiego i precyzyjnego diagnozowania nowotworów piersi. Pozwoli ona w diagnostyce zmniejszyć umieralność nawet o 30 proc.

Za wynalazek odpowiadają polscy naukowcy, którzy po latach spędzonych w USA powrócili do kraju. Ich "dziecko" pozwala na diagnozę choroby jeszcze we wczesnej fazie. – Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30 proc. Dzięki OMiProbe diagnoza jest obiektywna i dużo szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia – twierdzi dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy.

Na czym polega rewolucyjność urządzenia? – Nie ma potrzeby pobierania tkanek a precyzyjny liczbowy wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut. Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki – dodaje Marcin Staniszewski, pomysłodawca i dyrektor generalny SDS Optic.


Firma otrzymała grant z SME Instrumentu – programu dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W czerwcowej rundzie brało udział 1514 projektów. 57 z nich otrzymało grant, w tym dwa z Polski. – Projekt OMiProbe jest rewolucyjny i ma szanse uratować życie setek tysięcy kobiet. To świetny przykład, że polskie firmy są bardzo innowacyjne – przekonuje Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions, przedsiębiorstwa, które wspierało zdobycie grantu z SME Instrumentu.

Grant zostanie wykorzystany do prac badawczych, badań klinicznych, certyfikacji i komercjalizacji produktu. Wszystko wskazuje na to, że korzystanie z OmiProbe będzie możliwe od 2021 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.