Sprzedawca umył i przyprawił mięso w sklepie. Inspektor wlepił mu za to 3 tys. zł kary

Inspekcja zatwierdziła zakład do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży detalicznej, a sprzedawca nielegalnie rozszerzył ją sobie o „obróbkę” żywności – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inspekcja zatwierdziła zakład do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży detalicznej, a sprzedawca nielegalnie rozszerzył ją sobie o „obróbkę” żywności – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie Alina Gaj/Agencja Gazeta
Prowadząc działalność gospodarczą w Polsce cały czas trzeba mieć się na baczności. Przekonała się o tym właścicielka sklepu spożywczo-przemysłowego, która została ukarana za umycie, poszatkowanie i przyprawienie mięsa. Powiatowy inspektor sanitarny uznał, że wszystko odbyło się z naruszeniem przepisów sanitarnych, a prawo do kontroli dał mu fakt, że przyprawianie mięsa podchodzi pod „obróbkę”. Taką interpretację potwierdził właśnie WSA.

Inspekcja zatwierdziła zakład do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży detalicznej, a sprzedawca nielegalnie rozszerzył ją sobie o „obróbkę” żywności – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym oddalił skargę kobiety na decyzję inspektora sanitarnego, który nałożył na nią 3 tys. złotych kary. Zdaniem sądu, takie przekształcenie działalności powinno zostać zgłoszone inspektorowi, który wydałby wówczas decyzję o zatwierdzeniu nowego profilu działalności. Takie działanie nie zostało podjęte, inspekcja pomimo tego miała jednak prawo do przeprowadzenia kontroli. I nałożenia kary za nieprawidłowości.

Inspekcja zarzucała kobiecie brak właściwych warunków do obróbki mięsa. W protokole zanotowano, że gdy w sprzedaży zaczynało brakować gotowego mięsa, obsługa naprędce dorabiała nowe partie na zapleczu. Przyprawy były natomiast przechowywane w szafce pod zlewem w pomieszczeniu chłodni.

Oskarżona broniła się, zauważając, że organ kontrolny kwestionował tylko przygotowywanie żeberek na grilla, które stanowiły niewielki odsetek sprzedawanych produktów.


źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.