Przez głupotę i kiepskie drogi tracimy fortunę. Za te pieniądze rząd mógłby zbudować 500 km autostrad

W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie – donosi „Gazeta Wyborcza”
W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie – donosi „Gazeta Wyborcza” Adam Stępień/Agencja Gazeta
W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie. Pod tym względem ciągniemy się w ogonie Europy. Takie wnioski zaprezentowała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska Izba Ubezpieczeń.


Stan polskich dróg poprawia się z roku na rok, ale statystyki ofiar śmiertelnych wciąż przyprawiają o ból głowy. Polski wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest aż o połowę wyższy od unijnej średniej. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale również nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy. Co więcej, po okresie progresu, w ostatnich latach liczba wypadków śmiertelnych znów zaczęła gwłatownie rosnąć.

Obecnie na polskich drogach ginie ok. 3 tys. osób rocznie. Śmierć zbiera spore żniwo wśród młodych ludzi. Zgon co piątego Polaka w wieku 10-30 lat jest spowodowany właśnie przez wypadek z udziałem samochodu lub motocykla.

Wypadki na drogach to ogromne straty dla gospodarki. W 2015 roku gospodarcze i społeczne koszty zostały obliczone na 60 mld złotych, czyli ok. 3 proc. rocznego PKB. A jeszcze w 2012 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacowała straty na 34,5 mld złotych.

W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska Izba Ubezpieczeń zaprezentowała "Strategię poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce". Organizacja zauważyła, że za wspomniane 60 mld moglibyśmy wybudować 500 km autostrad (co przełożyłoby się na większe bezpieczeństwo kierowców) albo pokryć 80 proc. kosztów funkcjonowania placówek dydaktycznych – od podstawówek do szkół średnich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.