Przez głupotę i kiepskie drogi tracimy fortunę. Za te pieniądze rząd mógłby zbudować 500 km autostrad

W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie – donosi „Gazeta Wyborcza”
W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie – donosi „Gazeta Wyborcza” Adam Stępień/Agencja Gazeta
W wypadkach drogowych ginie rocznie kilka tysięcy Polaków, a straty tym spowodowane sięgają 60 mld złotych rocznie. Pod tym względem ciągniemy się w ogonie Europy. Takie wnioski zaprezentowała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska Izba Ubezpieczeń.


Stan polskich dróg poprawia się z roku na rok, ale statystyki ofiar śmiertelnych wciąż przyprawiają o ból głowy. Polski wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest aż o połowę wyższy od unijnej średniej. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale również nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy. Co więcej, po okresie progresu, w ostatnich latach liczba wypadków śmiertelnych znów zaczęła gwłatownie rosnąć.

Obecnie na polskich drogach ginie ok. 3 tys. osób rocznie. Śmierć zbiera spore żniwo wśród młodych ludzi. Zgon co piątego Polaka w wieku 10-30 lat jest spowodowany właśnie przez wypadek z udziałem samochodu lub motocykla.

Wypadki na drogach to ogromne straty dla gospodarki. W 2015 roku gospodarcze i społeczne koszty zostały obliczone na 60 mld złotych, czyli ok. 3 proc. rocznego PKB. A jeszcze w 2012 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacowała straty na 34,5 mld złotych.

W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy Polska Izba Ubezpieczeń zaprezentowała "Strategię poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce". Organizacja zauważyła, że za wspomniane 60 mld moglibyśmy wybudować 500 km autostrad (co przełożyłoby się na większe bezpieczeństwo kierowców) albo pokryć 80 proc. kosztów funkcjonowania placówek dydaktycznych – od podstawówek do szkół średnich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby