Polacy pokochali ten owoc i wydają na niego majątek. Astronomiczne ceny wcale nas nie zniechęcają do jedzenia

Awokado okazuje się obecnie najdroższym owocem, który jest bardzo chętnie kupowany
Awokado okazuje się obecnie najdroższym owocem, który jest bardzo chętnie kupowany Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Ten owoc pokochali Amerykanie i Polacy. Jest on bardzo chętnie kupowany, mimo że jego cena jest horrendalnie wysoka.

W Stanach Zjednoczonych obecnie za jedną sztukę awokado płaci się prawie dwa razy tyle, co na początku roku. Mamy do czynienia z najwyższą ceną od 18 lat.

Dane pochodzące z resortu rolnictwa pokazują, że skrzynka awokado kosztuje w Stanach Zjednoczonych prawie 84 dol., co daje 301,25 zł. Znajdziemy w niej 48 sztuk owocu, tym samym przekłada się to na 1,75 dol. za sztukę – 6,28 zł. Wzrost cen w ciągu roku okazuje się ogromny, gdyż jeszcze na jego początku za skrzynkę płacono 38 dol. – zgodnie z obecnym przelicznikiem przekłada się to na 136,35 zł. Amerykanie jedzą nawet siedmiokrotnie więcej awokado rocznie niż jeszcze w 1989 roku, kiedy jedli tylko pół kilo.

Jak ceny z USA mają się do Polski? W naszym kraju awokado także sprzedaje się na sztuki. Jego regularna cena to około 5 zł za owoc. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że import awokado do Polski w 2015 r. był wart aż 84,7 mln zł, a więc o 57 proc. więcej niż w poprzednim i ponad pięciokrotnie wyższy niż pięć lat temu.

Tak znaczny wzrost cen wynika przede wszystkim z tego, że awokado jest po prostu za mało. Jak pokazują prognozy, kalifornijscy rolnicy dostarczą o 44 proc. mniej tego owocu niż w tym samym sezonie zeszłego roku.

Eksperci przekonują, że awokado charakteryzuje się tym, że w jednym roku jego zbiory są obfite, jednak owoce są bardzo małe. W innym roku, owoce mogą być bardzo duże, jednak jest ich jak na lekarstwo.

Znany australijski milioner Tim Gurner wypowiadał się swego czasu negatywnie o modzie na awokado – wówczas jego ceny były niższe. Jego zdaniem, młodzi ludzie kupując m.in. ten owoc, tracą pieniądze, za które mogliby kupić mieszkanie – Kiedy oszczędzałem na swój pierwszy dom, nie kupowałem awokado za 19 dol. i czterech kaw za 4 dol. każda – powiedział w australijskim programie „60 Minutes”.


źródło: portalspozywczy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.