Najpierw antysemickie reklamy, a teraz to. Tym postem Facebook zaliczy straszliwą wpadkę

Facebook ma pewne luki, które mogą powodować wyświetlanie obraźliwych treści
Facebook ma pewne luki, które mogą powodować wyświetlanie obraźliwych treści Fot. twitter.com/oliviasolon i 123RF
Facebook pokazuje ostatnimi czasy, jak bardzo jest zawodny. Przez swoje luki propaguje najgorsze rzeczy.

Algorytmy Facebooka nie sprawdzają się najlepiej. Po aferze z antysemickimi reklamami, przyszła pora na kolejną niezamierzoną wpadkę. Reporterka „Guardiana” Olivia Solon opublikowała na Instagramie w formie zrzutu ekranu obraźliwą wiadomość, którą otrzymała. Brzmi ona: „I will rape you, before I kill you, you filthy whore!”. W tłumaczeniu: „Zgwałcę cię, zanim cię zabiję, brudna szmato!”

Algorytmy Facebooka zadecydowały, by wyświetlała się ona użytkownikom jako reklama, która miałaby zachęcić do korzystania z Instagrama. Był to jeden z najbardziej angażujących postów reporterki na Instagramie, który zyskał masę interakcji internautów.

Poprzednio problemem były luki w systemie targetowania Facebooka. Możliwie było zamieszczenie w serwisie reklam o charakterze antysemickim – były one kierowane do osób, które są niechętne narodowi żydowskiemu.

Sheryl Sandberg, dyrektor Facebooka ds. operacyjnych, napisała, że usunięto z systemu kilka narzędzi reklamowych w odpowiedzi na informacje o tym, że język agresji może być wykorzystywany w targetowaniu reklam przez reklamodawców. Użytkownicy, którzy twierdzili, że są wrogami Żydów lub byli zainteresowani problemem „palenia Żydów”, stawali się potencjalnymi odbiorcami tego rodzaju reklam.


Sandberg dodała, że w związku z zaistniałym wydarzeniem Facebook podejmie odpowiednie kroki. Programiści zajmą się zmianą kryteriów, według których reklamodawcy będą mogli targetować swoje posty. Poza tym, wzmocniony zostanie zespół, który samodzielnie weryfikuje automatyczny proces targetowania. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć niewłaściwego adresowania reklam.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.