
Reklama.
NIK zbadała polskie szkoły dla osób dorosłych. Podstawówka, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące dla dorosłych są szkołami drugiej szansy dla osób, które z różnych powodów nie uzyskały wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego lub średniego przed ukończeniem 18. roku życia – głosi raport Izby.
Okazuje się, że 80 proc. osób do nich uczęszczających wybiera szkoły niepubliczne. Budżet dopłaca do wszystkich 1,2 mld złotych rocznie. Szkoły niepubliczne otrzymują ok. 3 000 złotych miesięcznej dotacji na każdego dorosłego ucznia. Okazuje się, że są to pieniądze w większości wyrzucone w błoto.
Dorosłych lepiej kształcą szkoły publiczne, zaś wysokość otrzymywanych przez szkoły dotacji nie wpływa ani na jakość kształcenia, ani jego skuteczność. Co więcej, wiele szkół niepublicznych to siedlisko patologii, takich jak fałszowanie podpisów na listach obecności za wiedzą pracownika szkoły.
"Skrajnym przypadkiem jest m.in. zapisywanie do szkół tzw. „martwych dusz”, co NIK stwierdziła w 2 szkołach niepublicznych. W księgach słuchaczy figurowały osoby, które do szkół się nie zapisywały, ale także promowano na kolejne semestry – na podstawie ocen oraz egzaminów - osoby, które nigdy na dane zajęcia nie uczęszczały" – piszą autorzy raportu.
Głównym kryterium do wypłacania dotacji są podpisywane przez słuchaczy listy obecności. Pieniądze przyznawane są na każdego, kto uczestniczył w przynajmniej połowie zajęć lekcyjnych w danym miesiącu. Z ustaleń NIK wynika, że w trzech szkołach (na 15 skontrolowanych) mogło dojść do wyłudzenia dotacji przez fałszowanie listy obecności. Uczniowie podpisywali je po zajęciach, albo z wyprzedzeniem. NIK złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
Niektórym placówkom tak bardzo zależy na uczniach, że oferują sprzęt elektroniczny lub gotówkę w zamian za zapisanie się do szkoły lub nakłonienie do tego znajomych. Wielu słuchaczy zapisuje się do nich tylko po to, by uzyskać legitymacje uprawniające do zniżek lub zaświadczenia dla pomocy społecznej. Konsekwencją jest duży odsetek rezygnacji z nauki na pierwszym roku lub nawet już w pierwszym semestrze.
Według danych NIK, w Polsce funkcjonuje ponad 3800 szkół dla dorosłych, w których kształciło się ponad 400 tys. słuchaczy. Dominującą rolę w kształceniu dorosłych odgrywają szkoły niepubliczne - stanowią one 77 proc. szkół policealnych oraz 71 proc. liceów ogólnokształcących (dane z 2016 r.).
źródło: NIK.gov.pl