Trudno się dziwić, że branża hazardowa przyciąga takie przypadki. Globalnie jest to rynek warty 300 miliardów dolarów: tort, który można próbować nadkroić jest olbrzymi. Na tyle olbrzymi, że chętnie korzystają z niego państwa – przykładów nie trzeba daleko szukać: Totalizator Sportowy w Polsce oddaje państwu półtora miliarda złotych rocznie (z 4,3 mld przychodów), nie mówiąc już o 10-procentowym podatku od wygranych. W Stanach Zjednoczonych loterie takie, jak Powerball muszą oddawać władzy nawet połowę zarobionych pieniędzy.
Ani hakera, który byłby w stanie włamać się do sieci i zniknąć z pieniędzmi – przekonują specjaliści, którzy stworzyli tę loterię.
Już 16 października uruchomiony zostanie mechanizm inwestycyjny. Chodzi o ICO – initial coin offering, niezależną choć wzorowaną na giełdowych debiutach emisję tokenów: specjalnych jednostek o charakterze kryptowaluty, które otrzyma każdy z inwestorów. Pod młotek pójdą tokeny wycenione przez twórców projektu na 0,001 Ethereum „sztuka” (czyli około 30 centów).
Wartość tokenów gwarantuje mechanizm będący prawdziwym majstersztykiem: poza październikową emisją nie będzie więcej tokenów PLAY w obrocie, więc nie będzie „dodruków”. Ponadto ten, kto postanowi zrezygnować z zakupionego tokenu (już po ICO) będzie mógł oddać token – wtedy otrzyma on 71,43 proc. zainwestowanych wcześniej środków – co ma miejsce po raz pierwszy również w historii tego typu ofert. Mechanizm umorzenia jest zabezpieczeniem dla inwestorów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, mogą w każdej chwili wycofać swoje środki.
SmartBillions jest typowany na jedną z gwiazd najbliższych emisji publicznych tokenów, ICO. Projekt został ogłoszony raptem niespełna dziesięć dni temu, a już zgromadził szeroką społeczność entuzjastów rynku kryptowalut. Ponad 2000 osób zapisało się do tzw. Bounty campaign, gdzie każdy z uczestników promuje projekt we własnym zakresie. Społeczność entuzjastów tłumaczy obecnie projekt z angielskiego na kilkanaście języków, w tym koreański, arabski, rosyjski, japoński, francuski, niderlandzki czy turecki. – Cały czas dostajemy aplikacje z całego świata od ludzi chętnych uczestniczyć w projekcie, dzięki czemu budujemy zdalnie globalną strukturę skupioną wokół idei decentralizacji loterii – mówią twórcy projektu. – Odzywają się do nas media z całego świata, dzięki czemu nasza ekspozycja globalna powinna być dość szybko widoczna w ujęciu tzw. mainstreamu – dodają. Na pewno tak duże zainteresowanie inwestycją w SmartBillions mocno wpłynie na popularność udziału w samej loterii od dnia jej rozpoczęcia, czyli 30 listopada.
To dopiero początek: za Ethereum gracze będą mogli kupować losy w rozmaitych wariantach, obejmujące do 75 losowań. Losowania będą się odbywać co 15-20 sekund – kto zatem będzie miał chęć i pieniądze, będzie mógł korzystać ze SmartBillions właściwie przez całą dobę. Wszystkie czynności związane z kupieniem i wypełnieniem losu nie zajmą minuty, ledwie minutę trzeba będzie czekać na wynik losowania, wygrana będzie wpływać natychmiast.