To pierwszy katalog Ikea po Śląsku. Zamiast komody pojawia się tajemniczy byfyj

Ikea słynie z oryginalnych akcji marketingowych. Tym razem jednak ubiegła ją pewna śląska firma
Ikea słynie z oryginalnych akcji marketingowych. Tym razem jednak ubiegła ją pewna śląska firma Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ikea często zaskakuje oryginalnymi pomysłami. Tym razem jednak to nie popularna firma wpadła na niebanalny pomysł zaprezentowania swojej oferty.

Śląskie biuro językowe PoNaszymu.pl postanowiło, że przetłumaczy nazwy produktów Ikea wraz z ich opisami na język śląski. Tłumacze umieścili efekty pracy na swoim fanpage'u. Internauci są zachwyceni – post ma ponad 400 polubień i mniej więcej tyle samo udostępnień.

– Drzewniany i naturalny kej tykniesz. Idzie tam wrazić ksionżki, fuzekle abo bombony, coby ich żodyn niy znod – to fragment opisu komody BYFYJ, którą stworzyli ludzie z PoNaszymu.pl. W wolym tłumaczeniu: drewniany i naturalny wszędzie, gdzie dotkniesz. Można w nim trzymać książki, skarpetki lub słodycze, tak żeby nikt ich nie znalazł. Dla Ślązaków jasną sprawą jest, że reklamowanym przedmiotem jest komoda.

Można by rzecz, że mamy do czynienia z pierwszym śląskim katalogiem Ikea. Pod lupę tłumacze wzięli też słoik, wałek, stołek, a ponadto garnki, kubek, wieszaki i dywan.
Sama Ikea wyraziła entuzjazm nieszablonowym pomysłem. Firma w komentarzu do akcji napisała „Przaja tymu!”, co oznacza „Lubię to!”.


Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Ikea sama słynie z nietypowych akcji marketingowych, które przysparzają jej dużej popularności. Wielu Ślązaków chciałoby zresztą, by ich język obowiązywał też na Facebooku. Swego czasu popularna była internetowa inicjatywa, która zrzeszyła tysiące ludzi przychylnych temu pomysłowi.
Ślązacy walczą również o to, by na drodze prawnej ich gwara został uznana za język. Wciąż powraca też jak bumerang temat autonomii Śląska. Część mieszkańców chciałaby uniezależnić się od władzy centralnej. Jeśli nie, to chociaż mieć większą decyzyjność w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości regionu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.