
Reklama.
O decyzji poinformował w rozmowie z TOK FM Janusz Śniadek, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. Wprowadzony zostanie zakaz handlu w co drugą niedzielę. Sejm pracuje
wytężenie nad nową ustawą, bo ta miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.
wytężenie nad nową ustawą, bo ta miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.
Solidarność postulowała, by zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele, przy nielicznych wyjątkach w wypadku okresu świątecznego. Innym pomysłem było to, by zamiast wolnych niedziel obowiązywały ograniczenia godzinowe, np. do godz 14.00.
Polska Rada Centrów Handlowych była z kolei przeciwnikiem wprowadzenia ograniczenia. – Przykłady krajów, w których nastąpiła deregulacja zakazu handlu w niedziele, pokazują, że zniesienie zakazu spowodowało zwiększenie zatrudnienia w tej branży i rozwój przedsiębiorczości w tych krajach – argumentowano.
Pozytywnie o pomyśle wypowiadał się jednak metropolita katowicki Wiktor Skworc. Twierdził, że takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na polskie rodziny. Argumentował, że wolną niedzielę od handlu mają Austriacy, Grecy, Belgowie, Francuzi, a ponadto Luksemburczycy, Norwegowie, Holendrzy i Brytyjczycy. – Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej – przekonywał.
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań w Polsce, zakazu handlu w każdą niedzielę chce 21 proc. respondentów, za opcją utrzymania zakazu handlu co dwie niedziele jest 10 proc. badanych. Zdecydowana większość ankietowanych - 54 proc., jest zdania, że handel w niedzielę nie powinien być zakazany. Reszta badanych nie ma zdania w tej sprawie.
źródło: dziennikzachodni.pl