Klamka już zapadła. "Dzień święty trzeba święcić" - koniec z hulaniem po galeriach handlowych w niedzielę

Zapadła decyzja w kwestii zakazu handlu w niedzielę, poinformował o niej Janusz Śniadek
Zapadła decyzja w kwestii zakazu handlu w niedzielę, poinformował o niej Janusz Śniadek Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Temat zakazu handlu w niedzielę wzbudza wiele emocji. Nie brakowało skrajnych opinii na temat tego, czy powinien zostać wprowadzony. Wreszcie zapadła decyzja, która ma pogodzić zarówno klientów, jak i sprzedawców.

O decyzji poinformował w rozmowie z TOK FM Janusz Śniadek, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. Wprowadzony zostanie zakaz handlu w co drugą niedzielę. Sejm pracuje
wytężenie nad nową ustawą, bo ta miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Solidarność postulowała, by zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele, przy nielicznych wyjątkach w wypadku okresu świątecznego. Innym pomysłem było to, by zamiast wolnych niedziel obowiązywały ograniczenia godzinowe, np. do godz 14.00.

Polska Rada Centrów Handlowych była z kolei przeciwnikiem wprowadzenia ograniczenia. – Przykłady krajów, w których nastąpiła deregulacja zakazu handlu w niedziele, pokazują, że zniesienie zakazu spowodowało zwiększenie zatrudnienia w tej branży i rozwój przedsiębiorczości w tych krajach – argumentowano.

Pozytywnie o pomyśle wypowiadał się jednak metropolita katowicki Wiktor Skworc. Twierdził, że takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na polskie rodziny. Argumentował, że wolną niedzielę od handlu mają Austriacy, Grecy, Belgowie, Francuzi, a ponadto Luksemburczycy, Norwegowie, Holendrzy i Brytyjczycy. – Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej – przekonywał.


Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań w Polsce, zakazu handlu w każdą niedzielę chce 21 proc. respondentów, za opcją utrzymania zakazu handlu co dwie niedziele jest 10 proc. badanych. Zdecydowana większość ankietowanych - 54 proc., jest zdania, że handel w niedzielę nie powinien być zakazany. Reszta badanych nie ma zdania w tej sprawie.

źródło: dziennikzachodni.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.